Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś
Nauka czy warto wysłać dziecko na studia

Czy warto wysłać dziecko na studia? Krakowskie uczelnie

Data publikacji 4 czerwca 2019

Marzenie każdego rodzica. Świetne wykształcenie i wspaniałą przyszłość dla ukochanego dziecka. Mój syn będzie lekarze, prawnikiem… Słychać, już w piaskownicach i na placach zabaw. Edukacja moich dzieci jest dla mnie najważniejsza – z dumą oznajmiamy przy świątecznym stole. Czy faktycznie?

Studia wyższe w Polsce

Studia wyższe w Polsce oparte są na trzystopniowym systemie szkolnictwa. Studia wyższe to studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie. Studia trzeciego stopnia to studia doktoranckie, system zakłada, że prowadzić je mogą uczelnie wyższe, ale też instytuty naukowe czy badawcze. W założeniu pierwszy stopień trwający od trzech do czterech lat pozwala na uzyskanie tytułu licencjata lub inżyniera i pozwala na kontunuowanie edukacji na studiach drugiego stopnia. Te z kolei trwają od półtora roku do dwóch lat i można po nich uzyskać tytuł magistra. Można także zdecydować się na jednolite, pięcioletnie studia magisterskie. Ukończenie studiów trzeciego stopnia, trwających zwykle od trzech do czterech lat pozwala na uzyskanie tytułu doktora w określonej dziedzinie nauki. Najpopularniejsze są w Polsce dwa pierwsze stopnie.

Ponad połowa Polaków ma tytuł magistra

Tytuł doktora i doktora habilitowanego ma już tylko nieco ponad 75 tysięcy osób. Łatwo więc zauważyć, że edukacja wyższa kończy się zwykle na dwóch pierwszych stopniach, za to jeśli wykształcenie posiada co druga osoba w Polsce, to naprawdę sporo. Czy w takim razie studia wyższe do czegokolwiek się przydają? Czy są po prostu opłacalne? Dzienne studia stacjonarne z założenia na uczelniach publicznych są całkowicie bezpłatne. Realnie jednak należy liczyć się z kosztami utrzymania dziecka na studiach. Jeśli nie wyjedzie do innego miast to po prostu przedłużenie liceum, czyli jedna osoba (tyle, że już dorosła) na garnuszku rodziców. Nieco inaczej, jeśli dziecko wyjedzie do większego miasta. Tu głosy są podzielone- można dawać dziecku pieniądze na utrzymanie tygodniowe, miesięczne, opłacać abonamenty obiadowe.

Ile kosztują studia?

Kwoty zdecydowanie się różnią. Pewne są natomiast koszty zakwaterowania, wahające się w zależności od miasta od 500 do 800 zł i to w standardzie minimum. Równie pewne są koszty komunikacji miejskiej – od 40 do 80 zł. Podręczniki, odzież, życie towarzyskie, dojazdy do domu rodzinnego itp… i osiągamy kwotę minimum 1500 zł miesięcznie. W ciągu pięciu lat daje to bagatela kwotę 90 tysięcy. Oczywiście w najprostszym liczeniu, czyli bez uwzględnienia inflacji, wzrostu kosztów najmu czy innych opłat. Możemy jednak mieć nadzieje, ze wykształcimy nasze dziecko i jego wynagrodzenie znacząco będzie się różnić od wynagrodzenia tych, którzy wyższego wykształcenia nie mają. Czy faktycznie? Raczej niekoniecznie. Oczywiście wszystko jest kwestią wyboru kierunku studiów, ale i pracodawcy.

Patrząc jednak na wymarzone i okupione latami wyrzeczeń i wydatków ( na choćby dodatkowe korepetycje) wynagrodzenia absolwentów prawa czy medycyny niewiele różnią się od najniższej krajowej. Zwykle wynagrodzenie na początku drogi zawodowej niewiele różnią się od najniższej krajowej. Gorzej, że istnieją zawody gdzie różnica ta i po latach jest stosunkowo niewielka. Jeśli więc, twoje dziecko ma dobry pomysł na biznes, wymagający podobnej inwestycji finansowej, co studia przemyśl, czy wysyłając je na studia wyższe, nie realizujesz własnych ambicji, nie zapewniając mu większych perspektyw.

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?