Jak efektywnie zarządzać firmą? Małą i dużą

Zakładając firmę, na pewno nie zastanawiałeś się, jak dużo czasu i pracy będzie to kosztować. Rozkręcenie własnego biznesu to bardzo często wiele nieprzespanych nocy, stres i ani jednego wolnego dnia. Musisz pamiętać, że biznes biznesem, ale zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne jest niezmiernie ważne. Postaraj się więc zapanować nad chaosem, znajdź czas dla siebie i swoje hobby. Pytanie, jak to zrobić?

1. Pod żadnym pozorem nie pracuj przez cały tydzień

Musisz wygospodarować sobie minimum jeden wolny dzień. Nie zamartwiaj się – jeden dzień przerwy z całą pewnością polepszy Twoją produktywność i jakość życia, ponieważ wpłynie to nie tylko na zdrowie, ale przede wszystkim na relacje z najbliższymi i stosunki w pracy. Pamiętaj, że nie możesz być gościem we własnym domu. Postaraj się od czasu do czasu sprawić sobie przyjemność, wyłącz służbowy telefon i rób to, co lubisz i na co masz ochotę!

2. Zautomatyzuj Swój biznes!

I wcale nie chodzi o to żebyś zatrudnił roboty. Nie próbuj również instalować programów, które zrobią całą pracę za Ciebie, ponieważ nie ma możliwości, by zrobić to na 100%. Praca, analiza człowieka zawsze będzie bardziej miarodajna, bo bierze pod uwagę czynniki zewnętrzne, których komputer nie jest w stanie wyliczyć. Jak więc zautomatyzować biznes? To proste – jeżeli zatrudniasz ludzi to ustal procedury, postaraj się je opisać, tak by były jasne. Wówczas nie będzie konieczności prowadzenia nikogo za rękę. Jeżeli nikogo nie zatrudniasz to postaraj się zlecać niektóre zadania innym – dotyczy to na przykład księgowości, stworzenia strony internetowej itp. Oczywiście taka usługa będzie wiązać się z kosztami, ale w zamian za to zyskasz czas, który można poświęcić na coś innego.

3. Ustal priorytety!

W każdej firmie są rzeczy ważne i ważniejsze; takie, które mogą zaczekać i takie, które muszą zostać załatwione natychmiast. Zawsze znajdą się nowe kryzysy do rozwiązania. Pamiętaj, by to rozdzielić. Postaraj się wszystko przemyśleć, spróbuj zrobić listę rzeczy, które mogą poczekać. Pamiętaj, by w tym wszystkim nie zapomnieć o życiu prywatnym, o rodzinie i przyjaciołach. Pod żadnym pozorem nie pozwól żeby biznes przykładał się do niszczenia życia prywatnego. Pamiętaj – jutro też jest dzień.

Zapewne każdą z tych wskazówek widziałeś wielokrotnie. Jeśli jednak przeczytałeś ten artykuł to znaczy, że pewnie większość z tych rad nie ma u Ciebie praktycznego zastosowania. Weź je sobie do serca i zacznij wprowadzać w życie. Wtedy i tylko wtedy będziesz w pełni zadowolony ze swojego biznesu.

krakspot