Najstarszy park narodowy w Polsce
Data publikacji 15 kwietnia 2022
Park Narodowy jest to wydzielony obszar, na którym przyroda jest szczególnie chroniona. Parki narodowe są obecnie w niemal każdym kraju na świecie, choć oczywiście nie zawsze tak było. Parki narodowe są zakładane na obszarach, które są uznawane za wyjątkowe z powodu występującej tam flory, fauny, przyrody nieożywionej lub krajobrazów, a najczęściej wszystkich tych elementów jednocześnie.
Idea parków narodowych
Idea parków narodowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a za pierwszy oficjalny park narodowy jest uważany Park Narodowy Yellowstone, który został założony w 1872 roku. Idea zakładania parków narodowych zaczęła się rozprzestrzeniać na inne kontynenty i kraje. Pierwszym parkiem narodowym na Starym Kontynencie był szwedzki Sarek, który został założony w roku 1909 roku. W Polsce na park narodowy musieliśmy nieco poczekać, ponieważ Polska do roku 1918 nie była niepodległa, potem tej młode niepodległości musiała bronić, a następne lata dwudzieste również nie należały do łatwych.
Najstarszy park narodowy w Polsce
To, że Polska miała pod górkę w dwudziestoleciu międzywojennym, nie oznacza, że w Polsce nie myślano o powołaniu parku narodowego. Dla jednych było to konieczne z oczywistej potrzeby chronienia unikatowych miejsc i unikatowej przyrody, dla innych było to kwestia prestiżowa. Według wielu ludzi Polsce jako cywilizowanemu krajowi należał się park narodowy na wzór krajów zachodnich. Niezależnie od motywacji idea ta zmaterializowała się w roku 1932, kiedy to utworzono pierwszy park narodowy w naszym kraju.
Najstarszy park narodowy w Polsce – który to?
Jeśli spytamy losowego przechodnia o to, który polski park narodowy jest najstarszy, to większość powie, że jest to Białowieski Park Narodowy. Nie jest to dalekie od prawdy, jednak nie jest to prawdą w stu procentach. Białowieski park narodowy byłby najstarszy, gdyby powstał dwa miesiące z okładem wcześniej. Wtedy to powołano do istnienia Pieniński Park Narodowy. Dokładnie pierwszego czerwca 1932 roku. Białowieża, jako że bardziej znana z powodu występującej tam unikalnej w skali Europy puszczy i populacji będących na skraju wyginięcia żubrów, jest często wskazywana jako starsza.
Do Białowieży czy w Pieniny?
Zasadniczo roztrząsanie tematu, czy lepiej jest pojechać do tego, czy innego parku narodowego, jest pozbawione sensu. Pomijając fakt pierwszeństwa, czyli tego, który faktycznie park jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce, warto odwiedzić je wszystkie, ponieważ status parku narodowego, nie jest przyznawany bez przyczyny, a każdy park jest inny. Nie ma sensu również parków porównywać, ponieważ są to ostoje natury mające unikatowy i często różny charakter. Dla przykładu Pieniński park narodowy jest położony na typowo górskim obszarze, natomiast Białowieża to na sporym obszarze pierwotna puszcza z występującymi na jej terenie rozlewiskami. Wizyta w każdym parku narodowym w naszym kraju to niezapomniane wrażenie. Zanim zaczniemy więc zachwycać się zagranicznymi parkami narodowymi, dobrze zwiedzić nasze wspaniałe i rodzime.