Numizmatyka ciekawa, ale nie zawsze bezpieczna dla kieszeni

Numizmatyka, to kosztowne hobby. Nie powinien zabierać się za takie hobby laik w tej dziedzinie. Osoba, która nie ma pojęcia o pieniądzach niebędących już w obiegu, czyli o monetach niech nie bierze się za zbieranie numizmatów, ani za handel numizmatami. Oczywiście dopóki nie zdobędzie potrzebnej wiedzy, jak i doświadczenia w tej dziedzinie. Ponieważ osoba nie posiadająca dostatecznej wiedzy o monetach może zostać oszukana na grube pieniądze. Gdyż jedna moneta czasem kosztuje krocie. A po transakcji może okazać się, że jest to tylko kopia, a nie oryginał. Kopie są warte kilka groszy, bo nie są oryginałem. Osoba nieobeznana w temacie może zapłacić, jak za oryginał, a otrzymać kopię monety, która będzie niewiele warta.

Handel monetami także wymaga znajomości nie tylko rynku, ale posiadania wiedzy o monetach

Nawet tych niedawnych i najprostszych, jakimi są monety PRL. Między nimi także zdarzają się perełki, lecz większość to zwykłe, obiegowe monety ubiegłego wieku. Czyli monety międzywojenne i monety po 1945 roku.

Każdy zajmujący się kolekcjonowaniem lub zajmujący się handlowaniem monetami wie, że monety posiadają znak menniczy. Ale są także monety bez znaku mennicy. Monety posiadają daty powstania. I w katalogu monet można sprawdzić, jaki w danym roku był nakład monety, która nas interesuje. Ponieważ ilość nakładu ma wielkie znaczenie. Im nakład mniejszy, tyk moneta droższa. Tu przykładem może być moneta 10 zł tzw. Kolumna Zygmunta z 1965 i z 1966 roku.

  • 10 zł z 1965 roku jest to moneta okolicznościowa. Monetę wybito, jako jedną z dwóch 10 zł. monet obiegowo-okolicznościowych z racji siedemsetlecia Warszawy. Drugą monetą również 10 zł. była Nike Warszawska. Nakład jej, to 2 000 000 sztuk. Cena około 20 zł.
  • 10 zł z 1966 roku, to również moneta okolicznościowa. Monetę wybito dla upamiętnienia dwusetnej rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej. Jej nakład to 102 000 sztuk. Cena około 160 zł. Rant z wklęsłym napisem. Średnica 28 mm. Wydana przez Mennicę Państwową.

Powyższy przykład przedstawia takie same monety wybite w sąsiednich latach. Lecz charakteryzujące się ceną. Tu widać, ze trzeba znać szczegóły, aby nie przepłacić na aukcjach.

Numizmatyka, to ciekawa i wciągająca nauka o monetach

Nie tylko polskich, ale również zagranicznych. Monetach pochodzących z różnych okresów. Korzenie numizmatyki w naszym kraju sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, czyli czternastego wieku. Lecz jej właściwy rozwój datuje się na okres renesansu i panowania w Polsce króla Zygmunta Starego i królowej Bony, oraz ich syna Zygmunta Augusta. Szesnasty wiek zwany złotym wiekiem kultury polskiej, także w numizmatyce ma swoje odzwierciedlenie. Największe w naszym kraju zbiory monet znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Muzeum w Krakowie.

krakspot