Co warto zobaczyć w Puławach?

Puławy to położone we wschodniej części naszego kraju, 50-tysięczne miasto. Pomimo swojej małej popularności, miasto to ma dużo do zaoferowania. Warto zaznaczyć, że malownicze tereny w połączeniu z cennymi dziełami architektury tworzą miejsce, które powinno być odwiedzone przez każdego Polaka. Należy pamiętać, że Puławy położone są tylko 130 kilometrów od stolicy Polski. Z tego powodu dla mieszkańców Warszawy mogą być idealną destynacją na weekendową bądź kilkudniową wycieczkę. Warto dowiedzieć się więcej o Puławach. To miasto oferuje wiele ciekawych atrakcji.

Puławy atrakcje

Bardzo mało osób zwiedzających Puławy zdaje sobie sprawę z faktu, iż miasto jeszcze kilka wieków temu było wioską rybacką. Puławy były – mówiąc ściślej – małą osadą handlowo-rybacką. Warto zaznaczyć, że taki stan rzeczy miasto zawdzięcza swojemu położeniu, bowiem od zawsze przepływała przez Puławy Wisła. Pomimo tego że o rybackiej przeszłości miasta bardzo mało osób obecnie pamięta, to prawie każdy zdaje sobie sprawę o istnieniu Parku Czartoryskich, z którym często kojarzone są Puławy. Warto dodać, że z tym aspektem miasto także związana jest ciekawa historia. Podczas wojny północnej ze Szwedami – mowa tutaj o potopie szwedzkim – na początku XVIII wieku wrogie wojska spaliły osadę. Do jej odbudowy przystąpiła żona Augusta Czartoryskiego wraz ze swoją matką. Dzięki temu Puławy mogły znaleźć nowego właściciela. Stał się nim ród Czartoryskich. Należy pamiętać, że dzięki ich wysiłkom, obecne zwiedzanie tego miasta jest bardzo ciekawą i fascynującą czynnością.

Muzeum Książąt Czartoryskich

Wszelkie zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich możemy obecnie oglądać w Krakowie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż najsłynniejsze dzieła polskiego malarstwa tj. ,,Dama z Gronostajem” czy ,, Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie” miały debiut w kompleksie pałacowym położonym w Puławach, bowiem w tym miejscu, pierwszy raz na ziemiach polskich, miało miejsce otwarcie muzeum narodowego. Z tego powodu każdy, kto ma w planach zwiedzanie Puław, musi choć na moment zajrzeć do zespołu pałacowo-parkowego Książąt Czartoryskich. Jest to bardzo ciekawe miejsce. Samo muzeum jest otwarte od 9:00 do 17:00 w okresie letnim. Jest to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia w Puławach. Co roku zachwyca swym pięknem tysiące turystów z całej Polski.

Świątynia Sybilii

Bardzo ważnym obiektem dla Puławian jest Świątynia Sybilli. Powstała ona na życzenie Izabeli Czartoryskiej. Warto zaznaczyć, że jej przeznaczeniem było przede wszystkim gromadzenie najsłynniejszych dzieł sztuki, a także pamiątek narodowych. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że na terenie całego kompleksu znajduje się także dawna kaplica pałacowa, która powstała na wzór rzymskiego Panteonu. Obecnie nazywana jest Kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. Będąc w Puławach zdecydowanie nie wolno zapomnieć o zwiedzeniu tego malowniczego miejsca. Jeżeli zwiedzamy pałac w Puławach, warto też zobaczyć piękny Domek grecki.

krakspot