Jura Krakowsko-Częstochowska – raj dla aktywnych

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek i urlopów osób aktywnych poszukujących adrenaliny i nowych wyzwań. Czym powinna kierować się osoba celująca w aktywny wypoczynek?

Kraina geograficzna – Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar pomiędzy Wieluniem, Częstochową a Krakowem, czyli ogólnie rzecz biorąc miejsce na urlop w południowej Polsce. Region jest obfity w tereny, które można śmiało wykorzystać do aktywnej turystyki i spędzania wolnego czasu na sportowo. Liczne szlaki turystyczne, przewyższenia, tereny leśne i skałki to jest właśnie to, co przyciąga miłośników adrenaliny i sportu. Ale to nie wszystko. Jura to także region przyciągający uwagę licznymi zabytkami, wśród których najbardziej rozpoznawalną jest Szlak Orlich Gniazd liczący prawie 200 km. Zamki i warowni będące w różnym stanie, od kompletnych ruin po te nieźle zachowane mogą być doskonałymi punktami orientacyjnymi. Warto nadmienić, że Szlak Orlich Gniazd można przemierzać pieszo, na rowerze, konno lub samochodem. Jest to więc doskonała opcja dla rodzin z dziećmi i osób starszych.

Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jakiejkolwiek metody przemierzania Szlaku Orlich Gniazd nie wybierzemy, możemy liczyć na doskonałe widoki, olbrzymie walory przyrody i zetknięcie ze średniowieczną historią Polski. Nic tak nie rozpala wyobraźni jak ruiny dawnych zamków, warowni i strażnic pamiętających jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.

Szlaki w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej to doskonałe przygotowanie przed wypadem w wyższe góry ze względu na liczne przewyższenia. Dla osób chcących przemierzać trasę z plecakiem czeka znakomicie rozbudowana baza noclegowa. Tu także każdy znajdzie coś dla siebie. Na turystów czekają pola namiotowe, pokoje do wynajęcia oraz apartamenty i domki dla osób potrzebujących nieco większej przestrzeni. Po aktywnym wypoczynku warto też porządnie wypocząć, wyspać się i skosztować specjałów miejscowej kuchni, która jest wyśmienita.

Jura Krakowsko-Częstochowska dla Aktywnych

Osobom, które preferują bardziej leśne ostępy czeka Ojcowski Park Narodowy. Choć jest to najmniejszy Park Narodowy w Polsce nie należy się obawiać, że zabraknie w nim atrakcji. Miłośnicy przyrody mogą liczyć na zetknięcie się z kilkoma tysiącami gatunków roślin i zwierząt żyjących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wśród fauny i flory można natknąć się na ruiny zamku w Ojcowie lub późnorenesansowy Zamek na Pieskowej Skale, który służył jako plener do niektórych scen znakomitej ekranizacji pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i Mieczem”. Ponadto w Parku można zobaczyć osławioną Maczugę Herkulesa lub też Jaskinię Łokietka czy w końcu Kaplicę na Wodzie. Z każdym z tych miejsc wiążą się miejscowe legendy, które są nie tylko gratką dla miłośników historii, ale również dla dzieci.

krakspot