Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś
Nauka

Jak założyć konto przez internet, konto bankowe ile ma cyfr?

Data publikacji 26 maja 2022


Aktualnie, w ofercie większości banków istnieje możliwość założenia konta za pośrednictwem internetu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ konto założymy bez wychodzenia z domu. Jak można założyć konto przez internet, jak bank zweryfikuje naszą tożsamość i co będzie potrzebne do założenia konta bankowego? Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy krótki poradnik.

Rachunek osobisty czym jest – konto bankowe ile cyfr posiada?

Być może zastanawiasz się czym, w ogóle, jest osobiste konto bankowe i jakie pełni funkcje? ROR czyli rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy to obsługiwane przez konkretny bank konto przeznaczone dla osób fizycznych. Służy on do przechowywania i dysponowania środkami finansowymi pochodzącymi najczęściej z pensji, emerytury, renty lub innych źródeł stałych dochodów. Metodą identyfikacji konta jest tożsamość posiadacza, jak i indywidualny ciąg cyfr, zbudowany w schematyczny sposób. Schemat ten jest określany przez NRB – standard numeracji kont bankowych. Zakłada on, że każde konto będzie oznaczone ciągiem składającym się z 26 cyfr. Co istotne, w schemacie tym zawarta jest informacja w jakim banku konto jest prowadzone. Dzięki temu, dokonując przelewu można dodatkowo zweryfikować jego nadawcę. Pierwsze cztery cyfry numeru konta będą informowały w jakim banku założone jest dane konto. Przykładowe kody banków to: – 1020 – PKO Bank Polski, – 1010 – Narodowy Bank Polski, – 1240 – Bank Pekao, – 1050 – ING Bank Śląski, – 1160 – Bank Millenium, – 1140 – mBank, – 1030 – Bank Handlowy Citi Handlowy.

Jak założyć konto?

W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru banku, w którym chcielibyśmy założyć rachunek osobisty. Warto zapoznać się z ofertą poszczególnych banków i wybrać taką, która będzie najkorzystniejsza. Wbrew pozorom – różnice są duże. W tym celu można posłużyć się narzędziami dostępnymi w internecie i dotrzeć do rankingów porównujących usługi konkretnych banków. Ważnymi kwestiami będą szybkość dokonywanych przelewów, wysokość opłaty za kartę czy funkcje dostępne w aplikacji mobilnej banku. Po dokonaniu wyboru trzeba udać się na stronę banku i znaleźć tam zakładkę – załóż konto. W pierwszym kroku każdy bank będzie potrzebował podstawowych danych tożsamościowych, koniecznych do weryfikacji i utworzenia konta. Na ogół będą to standardowe pytania dotyczące daty urodzenia, numeru identyfikacyjnego PESEL, numeru i serii dowodu osobistego. a także adresu email i numeru telefonu.

Zachowaj ostrożność

Podczas wyrażania zgody na korzystanie z usług banku zostanie nam przedstawiony regulamin, tabela opłat i prowizji – przeczytaj uważnie wszystkie dokumenty. Choć zakładasz konto przez internet, jego założenie i wyrażenie zgód będzie tak samo doniosłe w skutkach jak podpisywanie dokumentów na żywo. Obowiązuje więc ta sama zasada dotycząca ostrożności – nie podpisujemy nic bez przeczytania dokumentu. Zasada ta, jest może nawet bardziej istotna podczas dokonywania różnego typu operacji w internecie, który roi się od podmiotów pragnących wykorzystać dane o nas. Więcej ninformacji znajdziesz na czystazlotych.pl

Jak bank dokonuje weryfikacji konta?

Jak wynika z informacji podawanych przez banki, w przypadku zakładania konta przez internet, istnieją dwa główne sposoby weryfikacji. Pierwszy z nich to dostarczenie umowy przez firmę kurierską – może on być wybrany nawet przez osobę nie posiadającą jeszcze konta w żadnym banku. Druga opcja dotyczy sytuacji kiedy zakładający konto posiada już rachunek osobisty w innej placówce. W takim przypadku weryfikacja może zostać przeprowadzona na podstawie przelewu aktywacyjnego na nowe konto. Po zakończeniu formalności konto jest gotowe do użycia.

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?