Gdzie jechać w niedzielę? Najlepsze miejsca na jednodniowy urlop

W obecnych czasach długie wakacje zdarza się rzadko albo nawet i wcale. Przeważnie mamy do dyspozycji dzień bądź dwa na szybki wyjazd. Nasz kraj nie jest bardzo duży, lecz za to niesamowicie różnorodny. Dobrze będzie zejść z utartych wcześniej szlaków, a następnie wyruszyć w nieznaną podróż, która będzie bardzo dzika. Najlepiej skorzystać z tych skarbów, póki jeszcze możemy. Warto dowiedzieć się, gdzie jechać w niedzielę. W Polsce znajduje się wiele miejsc, w których można spędzić miło ostatni dzień tygodnia.

Jednodniowa wycieczka w naszym kraju

Jeżeli naszym celem jest jednodniowy wypoczynek, warto będzie wybrać się na pojezierze mazurskie. W tym miejscu znajdują się piękne jeziora oraz wiele nieodkrytych, dzikich rewirów. Mowa tutaj między innymi o rzece Krutynie. Warto zaznaczyć, że płynie ona przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny. Rzeka ma długość 99 km. Należy pamiętać, że zaczyna swój nurt w jeziorze Krutyńskim. Jej końcem jest jezioro Bełdany. Ciekawym pomysłem jest spływ łodzią bądź kajakiem. Warto zaznaczyć, że Krutynia nie należy do głębokich rzek, a jej nurt jest wartki, z tego powodu jest to bardziej spokojny typ wycieczki. Jednakże po drodze mogą zdarzyć się płycizny oraz wystające konary drzew. Nie musimy być od razu wytrawnymi kajakarzami, aby zdecydować się na tego typu wycieczkę rzeczną. Trzeba też wspomnieć o tym, że za rezerwatem Krutynia znajdować się będzie najdłuższa prosta rzeki. Płynie ona przez okoliczne wioski. Mowa tutaj o Krutynie, a także Wojnowie.

Ostróda i Olsztyn

Jeżeli chcemy wyjechać na niedzielną podróż w naszym kraju, warto będzie udać się na Warmię. Ciekawym pomysłem jest odwiedzenie okolic Ostródy oraz Olsztyna. Są to miejsca pełne dzikiej przyrody. Dobrze będzie zwiedzić jedno z dwunastu zatwierdzonych przez Watykan, światowych sanktuariów maryjnych. Ciekawe jest to, że w 1877 roku dwóm małym dziewczynom ukazała się Matka Boska, która przemówiła do nich w naszym języku, a następnie poprosiła o modlitwę. Obecnie turyści bardzo chętnie przyjeżdżają do Gietrzwałdu. Jest to świetne miejsce, które jest oblegane przez pielgrzymów z całego świata. Warto zaznaczyć, że kościół położony jest na jednym z licznych w okolicy pagórków. Trzeba też powiedzieć, że za nim rozciąga się przepiękna aleja, która prowadzi do źródełka – jest ono jednym z widzeń wskazanych przez Matkę Boską. Należy pamiętać, że podobno zaczerpnięta ze źródła woda ma moc, która może każdego uzdrowić. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że okolice sanktuarium potrafią zapierać dech w naszych piersiach. Bardzo blisko tego miejsca znajduje się Karczma Warmińska. Można w niej zjeść smażoną sielawę. Jest to prawdziwa pychota i regionalny przysmak.

Na jednodniową wycieczkę warto też udać się na Podlasie. W tym miejscu znajduje się wiele drewnianych domków, które mogą nas przenieść w dawne czasy. Warto będzie udać się do wsi Stare Berezowo oraz Ryboły. Można poczuć się w nich jak w skansenie. Warto zaznaczyć, że charakterystyczne dla tych domków są także kolory, a także elementy zdobnicze. Zdecydowanie warto udać się na Podlasie.

krakspot