Przydatne akcesoria na wyprawę w góry

Góry są fascynujące. Są również bardzo wymagające i nie tolerują nieprzygotowanych turystów, którzy wychodzą bez odpowiedniego wyposażenia. Warto o tym wiedzieć i dobrze przygotować się na wycieczkę po górskich szlakach. Co należy wziąć na jednodniową wycieczkę w góry?

Strój ma ogromne znaczenie

Wygodny strój to podstawa. Najważniejsze są buty, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po górach. Najwygodniejsze są buty za kostkę, ale udając się w niższe góry wystarczy zaopatrzyć się w buty do kostki, które mają sztywną podeszwę, która umożliwi wygodne chodzenie po kamieniach, skałkach, a często również wilgotnej ziemi.

Wybierając się w góry, nie można zapomnieć o kaprysach pogody, z którymi możemy się spotkać. Długie spodnie, ciepła bluza czy płaszcz przeciwdeszczowy to obowiązkowe akcesoria na wyprawę w góry.

Jak wybrać idealny plecak?

Kolejnym elementem niezbędnym w czasie górskich wędrówek jest plecak, w którym nosimy swój cały sprzęt.

Wybierając plecak trekkingowy – na przykład stąd https://primado.pl/plecaki – warto zwrócić uwagę, by był zaopatrzony w wiele kieszeni, w których schowamy butelkę wody, kilka batonów czekoladowych, mapę czy telefon komórkowy. Wygodne są plecaki trekkingowe, która mają stelaż, dzięki temu prawidłowo ułoży się on na plecach i odciąży kręgosłup.

Plecak turystyczny powinien być wyposażony w paski, które mamy na piersiach oraz na biodrach. Zapinając paski stabilizujemy plecak, który po kilku godzinach marszu może stać się bardzo ciężki i niewygodny.

Wybierając plecak trekkingowy należ dobrać odpowiedni rozmiar. Na wycieczki jednodniowe idealne będą plecaki 15 – 30 l, w które bez problemu zmieścimy odzież na zmianę czy prowiant. Warto zwrócić uwagę na plecaki trekkingowe, które maja zabezpieczenie przed deszczem. Na Primado.pl znajdziesz wysokiej jakości plecaki trekkingowe o różnych rozmiarach.

O czym jeszcze nie wolno zapomnieć wychodząc w góry?

Niezbędne akcesoria na wyprawę w góry to przed wszystkim telefon komórkowy. Może się on okazać bezcenny w sytuacji kryzysowej, gdy konieczne będzie wezwanie pomocy. Warto również pamiętać, by w noc przed planowaną wyprawą naładować aparat!

Kolejnym elementem jest mapa, która pomoże zorientować się w jakim miejscy trasy się znajdujemy.

Bardzo ważne jest jedzenie na trasie górskiej. Wybierając prowiant należy pamiętać, by był on prawidłowo zapakowany, by po kilku godzinach marszu nie rozpłynął się w plecaku. Warto postawić na konserwy, owoce, sucharki czy wafelki. Niezbędne jest również picie i tu bezapelacyjnie najlepiej sprawdzi się woda.

Akcesoria na wyprawę w góry, o których nie można zapomnieć to podręczna apteczka, w której znajdą się chociaż plastry, bandaż czy płyn odkażający. Przyda się również krem z wysokim filtrem, gdyż słonce w górach potrafi dopiec.

krakspot