Import towarów z Chin – najważniejsze kwestie

Z pewnością wiele osób interesuje importowanie towarów z Chin. Jednak na samym początku musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw, takich jak umowa z dostawcą, monitorowanie produkcji, odprawa celna oraz transport. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda cały ten proces. Chociaż import z Chin nie jest prostym zadaniem, ludzie dalej decydują się na to rozwiązanie, ponieważ w Polsce nie znajdziemy producenta, który zaoferuje towar w tak niskiej cenie jak chiński dostawca.

Dostawca z Chin

Mamy dwa popularne rozwiązania, czyli znalezienie odpowiedniej fabryki, która będzie produkowała nam towar albo znalezienie dostawcy za pomocą sieci na platformach B2B.

Decydując się na pierwsze rozwiązanie, będziemy obarczeni wysokimi kosztami, a także będzie to o wiele większa operacja. W pierwszej kolejności rejestrujemy się jako członek targów, a następnie musimy uzyskać określone pozwolenie oraz uzyskać wizę do Chin. Takie rozwiązanie będzie doskonałe, jeśli mamy do dyspozycji pokaźny kapitał i masę znajomości. W takim wypadku znalezienie partnera biznesowego czy dostawcy nie powinno sprawić żadnego problemu.

Oczywiście możemy skorzystać również z drugiej opcji. Wystarczy nam tylko i wyłącznie dostęp do sieci. Musimy sprawdzić portale B2B, na których znajdują się oferty dostawców z Chin. Ogromną zaletą jest fakt, iż możemy prześledzić ich ofertę, a nawet skontaktować się z nimi i uzyskać więcej informacji, które potwierdzą uczciwość danej firmy. W takiej sytuacji pytamy także o cenę oraz negocjujemy jak najkorzystniejsze dla nas warunki.

Umowa i zaliczka za towar, a także kontrola produkcji

Jeżeli ustalimy cenę z dostawcą, wtedy należy wszystko spisać w formie umowy oraz wnieść odpowiednią zaliczkę. W tym momencie z pewnością nasuwa się pytanie, ile taka zaliczka może wynosić? Otóż w wielu przypadkach jest to nawet 50% wartości zamówienia. W ten sposób chiński dostawca może ochronić się przed sytuacją, kiedy to wyprodukuje towar, a ktoś zrezygnuje. Kolejnym krokiem będzie produkcja. Na tym etapie musimy pamiętać, aby mieć możliwość monitorowania tego procesu. Doskonałą opcją będzie umówienie się z danym dostawcą, aby wysyłał próbki towarów, co pozwoli nam sprawdzić, czy wygląd i jakość się zgadza. Warto o tym przypomnieć już na etapie negocjacji, aby później nie było problemów.

Warto wiedzieć, że do większości sprowadzanych z Chin produktów doliczane jest cło (zazwyczaj w wysokości od 3% do około 8% wartości). Więcej informacji o tym dodatkowym koszcie można przeczytać tutaj: https://www.discolm.pl/ile-wynosi-clo-z-chin-obowiazujace-stawki-celne/

Jakość produktów z Chin

Chcąc ocenić jakość produktów z Chin, mamy do dyspozycji dwa sposoby, a więc audyt fabryki, czyli kontrola towaru na miejscu. Mamy prawo odwiedzić konkretną fabrykę, a także sprawdzić pierwsze wyprodukowane przedmioty. W tym momencie możemy ocenić jakość materiału, z którego zostały wyprodukowane, projekt techniczny oraz inne niuanse. Jednak nie obejdzie się bez wizyty w Chinach oraz podstawowej znajomości języka chińskiego. Trzeba pamiętać o kosztach, które poniesiemy, kupując bilet lotniczy, płacąc za wizę, wynajmując pokój w hotelu czy wybierając się do fabryki. Drugim rozwiązaniem jest poproszenie o przesyłkę z próbkami, co pozwoli nam sprawdzić kolor, materiał i inne detale. Wysyłka jest poprzez kuriera lotniczego i może trwać do dziesięciu dni. Warto dodać, że w przypadku małych elementów, takich jak sztuczna biżuteria, jest możliwość wysłania ich w całości.

Czas realizacji zamówienia

Po wstępnych rozmowach powinniśmy uzgodnić konkretny termin realizacji zamówienia, tak aby importer z Chin wiedział, jaki ma czas na wysyłkę towaru. Musimy wiedzieć, że import z Chin może wynosić nawet kilka miesięcy. Jednak mowa tutaj o zdecydowanie bardziej zaawansowanych maszynach. Mamy do wyboru najdroższy transport lotniczy, gdzie czas dostawy to około 7 dni, transport kolejowy lub – najpopularniejsza i najtańsza opcja – transport drogą morską w specjalnych kontenerach.

krakspot