Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom ogrzewanie klimatyzacją

Klimatyzacja też ogrzewa pomieszczenia

Data publikacji 14 grudnia 2020

Mało kto wie w naszym kraju, że ogrzewanie klimatyzacją też jest możliwe. Taki system od lat zdaje egzamin w innych krajach i jest za granicą bardzo popularny. Obecnie są produkowane klimatyzatory jako urządzenia nie tylko chłodzące ale i także grzejące.

Jak działa klimatyzator podczas ogrzewania?

Funkcja grzewcza klimatyzatora jest taka sama jak praca każdej pompy ciepła. Pobierana jest energia z powietrza zewnętrznego a następnie oddawana jako ciepło do danego pomieszczenia. Przez ten fakt odpowiednie klimatyzatory dadzą sobie radę zarówno w upalne dni, gdy trzeba temperaturę powietrza schłodzić jak i w chłodne dni, gdy trzeba powierzchnię nagrzać.
Jest to możliwe dzięki zamontowaniu nowych funkcji w systemie klimatyzacyjnym i dzięki unowocześnieniu technologii w produkcji klimatyzatorów.

Czy to się opłaca?

Ciągle są robione badania czy ogrzewanie klimatyzatorem jest, naprawdę, opłacalne. Robi się konkretne wyliczenia jaki jest koszt ogrzewania w przypadku klimatyzatora a kotła kondensacyjnego i wychodzi, że ogrzewanie konkretnym modelem klimatyzatora jest rzeczywiście tańsze i dodatkowo można nim też ogrzewać pomieszczenia w mroźne dni do -8 stopni Celsjusza na zewnątrz.
W naszym klimacie coraz więcej jest zimą dni cieplejszych, aniżeli chłodniejszych. Jest to jeszcze dodatkowy aspekt do faktu, że korzystając z klimatyzatora, na ogrzewaniu danych pomieszczeń można naprawdę wygenerować bardzo duże oszczędności. Warunkiem jest dobranie odpowiedniego urządzenia. Podczas wyboru, bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę nie na parametry chłodzące a na grzejące i na konkretną moc. Wtedy wybierzemy klimatyzator, który będzie doskonale dopasowany i na lato jak i na zimę.

Przy konkretnym założeniu, że średnioroczna temperatura wynosi około 8,2 stopnie Celsjusza a sezon grzewczy ma około 198 dni, to z prostych wyliczeń, przy wartości współczynnika SCOP równym 3,2, koszt danym klimatyzatorem, za 1KWh ciepła wyniósłby około 0,20 groszy. Dla porównania koszt pracy kotła kondensacyjnego byłby o 0,04 grosze wyższy.
Wynika z tego, że warto jest zainwestować w klimatyzację i zdecydować się na jej montaż. Więcej informacji: https://klimatyzuj.pl/ogrzewanie-klimatyzacja/

Ochrona środowiska

Ogrzewanie klimatyzacją to także ochrona środowiska naturalnego. W trakcie takiego działania nie ulatniają się żadne substancje, które powodowały by powstawanie smogu i zanieczyszczeń powietrza. Klimatyzacja jest przyjazna i naszej kieszeni i naszemu środowisku naturalnemu. Szczególnie bardzo istotne jest to w okresach przejściowych, kiedy wiele osób przepala w kopcących piecach.

Co jeszcze warto jest wiedzieć?

Decydując się na klimatyzację ogrzewającą cały dom, warto jest zastosować wersję multisplit. Wtedy jedna jednostka zewnętrzna powiązana jest z kilkoma wewnętrznymi jednostkami, które obsługują aż do pięciu pomieszczeń. Całościowy koszt takiej instalacji może być nieco niższy od zainstalowania systemu nowoczesnej kotłowni.

Zawsze też, najlepiej, jest decydować się na instalację klimatyzacji poza okresami grzewczymi czy letnimi. Wtedy można liczyć na bardzo spore upusty i promocje.

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?