Atrakcje Beskidu Wyspowego – Myślenice
Data publikacji 29 listopada 2018
Dla tych, którzy na tereny Beskidu Wyspowego trafiają od strony Krakowa, swoistą bramą wjazdową na obszar tej ciekawej grupy górskiej są Myślenice. To miasto powiatowe, które wyróżnia się atrakcyjnym położeniem w dolinie Raby. Tu do tej ważnej rzeki wpada wiele mniejszych potoków, zasilając jej wody. Myślenice otaczają również niewysokie szczyty, wśród których na uwagę turystów zasługują: Chełm oraz Uklejna.
Układ i podział administracyjny Myślenic
Same Myślenice podzielone są na dwie części. Jedna ma charakter typowo przemysłowy, druga część to rekreacyjna dzielnica Zarabie. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od legendarnego Myślimira, którego synowie uchodzą za założycieli miasta. Już w połowie XIII wieku nazwa Myślenice pojawia się w źródłach historycznych. Wiadomo, że w tym miejscy znajdowały się liczne umocnienia, mające utrudnić potencjalnym wrogom dostęp do Krakowa, miały one również zapewnić ochronę kupcom przemierzającym pobliskie szlaki handlowe. Wiadomo, że w XIII wieku na zboczach Uklejny powstała solidna fortyfikacja, którego załoga zajmowała się ochroną tzw. „traktu solnego”, czyli drogi łączącej Kraków z Wieliczką. Transportowana tym traktem sól z Wieliczki była wyjątkowo cenna, zatem jej przewóz wymagał szczególnej ochrony.
Historia Miasta Myślenice
W połowie XIV wieku Myślenice otrzymały prawa miejskie. W tym czasie miasto mogło pochwalić się dość solidnymi fortyfikacjami, zaś w okolicznych lasach chętnie polowali kolejni władcy Polski.
Dzisiaj Myślenice są ważnym ośrodkiem nie tylko przemysłowym, ale i turystycznym. Z obiektów, które zasługują tu na szczególną uwagę, warto wymienić ruiny wspominanej już fortyfikacji na zboczach Uklejny. Dziś w miejscu danej warowni znajduje się rezerwat o nazwie „Zamczysko nad Rabą”, którego największą atrakcją są zachowane fragmenty dawnej wieży obronnej. Warto zajrzeć też do samych Myślenic. W centrum miasta pięknie prezentuje się rynek, warto też zwrócić uwagę na zabytkowy układ urbanistyczny, który zachował się w Myślenicach do dnia dzisiejszego. Nie brak tu ciekawych kamienic z XIX, a nawet z XVIII stulecia. Jednym z najstarszych (bo pochodzącym z końca XV wieku) zabytków miasta jest kościół parafialny. Pierwotnie była to typowa świątynia gotycka, która jednak z czasem zatraciła swe pierwotne cechy stylowe. Warto zatrzymać się również na chwilę przy „Domu Greckim”. To dawny zajazd, który wzniesiono w XVIII wieku, a w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne. Na uwagę turystów zasługują również zabytkowe wille i pensjonaty, które budowano w okresie międzywojennym na terenie obecnej dzielnicy rekreacyjnej. To właśnie one służyły pierwszym letnikom i turystom poznającym tę część Beskidu Wyspowego.