Jakie kapcie do przedszkola dla dziecka?

Pierwsze dni w przedszkolu są często niezwykle stresujące dla dziecka i rodziców. Nowe twarze i nieznane otoczenie budzą lęk u malucha. Aby uprzyjemnić dziecku pobyt w placówce, możemy pozwolić by zabrało ze sobą ukochanego pluszaka. Ulubione, wygodne ubranie i odpowiednie kapcie do przedszkola sprawią, że maluch poczuje się swobodnie.
Kapcie przedszkolaka powinny spełniać szereg kryteriów, ponieważ dziecko będzie nosiło to obuwie około 8, 9 godzin dziennie. Aby wybrać odpowiednie kapcie dla dziecka należy nie sugerować się jedynie ceną, ale zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy, zapięcia czy wentylacji.

IDEALNE KAPCIE DO PRZEDSZKOLA

  • Obuwie do noszenia w przedszkolu musi być dopasowane, dlatego jeśli dokładnie nie znamy rozmiaru stopy malca, najlepiej jest udać się na zakupy z dzieckiem. Kapcie przedszkolaka nie mogą być za ciasne i w żadnym wypadku nie kupujmy butów na wyrost. Podczas rytmiki czy zabaw ruchowych kapcie będą spadać i ograniczać malucha.
  • Kapcie do przedszkola mierzymy na skarpetkę, ale nie na cienką, typu,, stopka”. Zimą dziecko chodzi w grubszych rajstopach i skarpetach, więc należy dokonać przymiarki tylko na,,normalną” skarpetkę.
  • Podeszwa musi być wyprofilowana i niezbyt cienka. Ponadto dobrej jakości kapcie przedszkolaka mają niewielkie otwory w podeszwie. Służy to wentylacji stopy i zapobiega poceniu.
  • Niektóre kapcie dla dziecka mają, tzw otwarte palce. Jest to także dobry pomysł na wentylację stopy.
  • Zapięcie w kapciach do przedszkola powinno być nieskomplikowane. Wymyślne wiązania i bardzo liczne rzepy zniechęcają do nauki samodzielności. Dziecko w wieku przedszkolnym chce być samodzielne i udowodnić swoją,, dorosłość”. Pozwólmy mu własnoręcznie zmienić obuwie, nawet jeśli trwa to chwilę dłużej. Zapięcie na jeden rzep w kapciach dla dziecka w zupełności wystarczy.-Sztywny zapiętek gwarantuje stabilne utrzymywanie stopy w obuwiu.
  • Jeżeli podczas zakupów poczujemy ostry, chemiczny zapach, nie kupujmy takiej pary kapci. Może się okazać, że kapcie do przedszkola są wykonane z toksycznych materiałów, szczególnie podeszwa. W kontakcie z delikatną skórą malucha może dojść do poparzenia, zaczerwienienia czy świądu.

Wybierając kapcie dla dziecka miejmy na uwadze gust malucha. Jeżeli bardzo pragnie mieć kapcie z postacią z popularnej bajki, pozwólmy mu na to. Dziecko, które samo decyduje od najmłodszych lat, w różnych kwestiach w granicach rozsądku, szybciej zdobywa niezbędne kompetencje w samoobsłudze i samokontroli. Dziecko tłamszone i wyręczane stanie się lękliwe i niezdarne.

Kapcie przedszkolaka powinny podobać się dziecku, aby chętnie je zakładało. Nie zapominajmy jednak, że muszą spełniać niektóre warunki, by ich użytkowanie stało się komfortowe i bezpieczne.

krakspot