Czym jest minikoparka? Praca operatora
Data publikacji 4 lipca 2019Jeszcze kilka lat temu minikoparki były traktowane jak zabawki dla dużych chłopców. Były niedoceniane, a przedsiębiorcy nie dostrzegali ich zalet. Teraz już wiemy, że jest to niezastąpiony sprzęt w wielu sytuacjach. Jak działają i do czego przydają się minikoparki?
Minikoparka – co to jest?
Minikoparki są maszynami, które klasyfikujemy w grupie koparek o masie eksploatacyjnej do 6 ton. Ich podstawową zaletą jest kompaktowa konstrukcja. Wyposażone są tak jak większe maszyny w rozsuwane hydraulicznie podwozie gąsienicowe, lemiesz z przodu, obrotowa kabinę oraz mechanizm obrotu wysięgnika.
Minikoparki można wyposażyć w wiele dodatkowych urządzeń, które zwiększą ilość zadań, do których można użyć tych kompaktowych urządzeń. Młoty hydrauliczne, ubijaki płytowe, frezy obrotowe to tylko niektóre z kompatybilnych urządzeń, które podniosą wydajność minikoparki.
Dlaczego minikoparka?
Wcześniej minikoparki uważane były za sprzęt, który stanowi fajną zabaweczkę. Z upływem lat dostrzeżono ich liczne zalety. Podstawową zaletą minikoparek są właśnie ich niewielkie rozmiary, dzięki którym minikoparki sprawdzają się w wielu miejscach, do których nie jest w stanie dotrzeć duży sprzęt. Ograniczona przestrzeń, która w przeszłości wymuszała prace ręczną, nie jest już problemem. Minikoparka jest wydajna i zastępuje pracowników fizycznych, którzy w przeszłości wykonywali tę pracę. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż koszt minikoparki jest niższy niż koszty utrzymania pracowników fizycznych.
Minikoparki sprawdzają się również na podłożu, gdzie nie jest wskazany duży nacisk. Świetnie sprawdzają się w trakcie wykopów pod budowle. Ustawiane są na górnej krawędzi wykopu i nie ma niebezpieczeństwa, że minikoparka zjedzie do wykopu. Sprawdzają się również do wykonywania głębokich wykopów o niewielkich średnicach, np.: studzienek, czy pogłębiania kanałów i rzek oraz wykonywania wykopy pod filary mostów.
Argumentem, który przemawia za pracą minikoparką jest jej łatwy transport na miejsce przeznaczenia. Minikoparkę, na miejsce zaplanowanych robót można, bez większych problemów, przewieść na lawecie. Transport koparek nie jest już tak łatwy.
Kupić czy wynająć?
Zakup minikoparki nie jest tanim przedsięwzięciem. W wielu firmach minikoparki wykorzystywane są rzadko i tu najlepszym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu.
Kolejnym argumentem przemawiającym za wynajmem minikoparki jest jej wielozadaniowość. Minikoparki mają dużo osprzętu, który sprawdza się w różnych sytuacjach. Zakup całego osprzętu wiąże się z dużym wydatkiem. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wynajęcie minikoparki z dokładnie takim osprzętem, jaki jest potrzebny do wykonania konkretnego zadania.
Konserwacja maszyn. Jest to następne zadanie, z którym trzeba się zmierzyć posiadając minikoparkę. Wynajmując sprzęt dostajemy sprzęt zadbany, którego konserwacja nie jest naszym zadaniem.
Minikoparki są maszynami, które mogą usprawnić pracę. Są w stanie poradzić sobie z wieloma różnorodnymi zadaniami. Wynajem minikoparek niweluje koszty pracowników oraz przyspieszy pracę.