Nowy Sącz i jego turystyczny potencjał

Jest jednym z tych miast, do których turyści kochający historię i piękne zabytki zaglądają bardzo chętnie. Nowy Sącz jest przecież wspaniałym celem wycieczki dla każdego, kto chce spędzić czas w pięknym otoczeniu, a jednocześnie poszerzyć swą wiedzę na temat historii. Tu, w najważniejszym ośrodku miejskim Kotliny Sądeckiej, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego niezwykłego miasta?

Historia miasta Nowy Sącz

Nowy Sącz to miasto, które swą historią sięga czasów średniowiecza. Przypominają o tym takie atrakcje, jak zachowany układ urbanistyczny, pozostałości dawnych murów miejskich oraz słynna Baszta Kowalska wraz z ruinami zamku. Te zabytki są symbolami Nowego Sącza, choć za zabytek najważniejszy uchodzi pochodzący z XIX wieku ratusz. Można go zobaczyć na nowosądeckim rynku – drugim pod względem wielkości rynku w Małopolsce (większy jest tylko Rynek Główny w Krakowie). Przy rynku w Nowym Sączu nie brak też pięknych kamienic, które każdego miłośnika dawnej architektury mogą oczarować swymi elewacjami. Wprawdzie większość z nich powstała w XVIII-XIX wieku, jednak wiele z nich wciąż zachwyca przejazdowymi sieniami, zabytkowymi portalami oraz gotyckimi piwnicami. Kto chce poczuć klimat dawnego Nowego Sącza, ten koniecznie powinien wybrać się do Domu Gotyckiego. Ta budowla powstała w XV wieku z myślą o kanonikach związanych z pobliską kolegiatą św. Małgorzaty i do dziś zachwyca swym historycznym charakterem. W murach tego średniowiecznego domu mieści się dziś bardzo ciekawa placówka muzealna, znana m. in. z ciekawej kolekcji ikon oraz sztuki cechowej. Miłośników architektury i sztuki sakralnej oczaruje z pewnością wspomniana już kolegiata św. Małgorzaty. Piękny wystrój, charakterystyczna elewacja oraz asymetryczne wieże – oto czynniki, które skutecznie zachęcają turystów do zwiedzania i lepszego poznawania tego obiektu. Wspaniale prezentuje się też dawna synagoga oraz pałac Lubomirskich, służący dziś jako Biblioteka Publiczna. Te obiekty to kolejne atrakcje, którym w trakcie spaceru po Nowym Sączu warto poświęcić nieco więcej uwagi. A co z miłośnikami sztuki ludowej? Dla nich wielką gratką będzie wizyta w Sądeckim Parku Etnograficznym oraz w jego nowszym sektorze, znanym doskonale jako Miasteczko Galicyjskie.

Warto odwiedzić Nowy Sącz

Nowy Sącz to fascynujący ośrodek miejski, który może się pochwalić ciekawą historią oraz piękną zabudową. A że noclegi na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy można znaleźć bez problemów, każdy z nas może tu spędzić wspaniały i pełny wrażeń weekend. Pamiętajmy też, że Nowy Sącz to również pełna atrakcji okolica, zatem i osoby planujące dłuższy wypoczynek na Ziemi Sądeckiej na brak zajęć nie będą narzekać.

krakspot