Nasiona konopi i ich wpływ na zdrowie

Konopie siewne są zaliczane do grupy tak zwanych „superfoods”. Oznacza to, że ich spożywanie ma szczególnie dobry wpływ na zdrowie. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, wspomagające pracę mózgu. Wbrew powszechnym skojarzeniom, nie mają też nic wspólnego z marihuaną, która jest w Polsce substancją zakazaną. To roślina pokrewna, choć stanowi inną odmianę. Co warto wiedzieć o konopiach i dlaczego coraz więcej osób włącza do swojej diety ich nasiona?

Konopie – co warto o nich wiedzieć?

Konopie siewne (Cannabis sativa) są legalnie uprawiane na terenie całej Unii Europejskiej. Ich nasiona, tak zwane siemię konopne, a także wytłaczany z nich olej są uważane za bardzo korzystnie wpływające na zdrowie. Ich dostępność w sklepach wzrasta, można także kupić je w różnych formach:

 • nasiona łuskane,
 • nasiona niełuskane,
 • nasiona mielone.

Łuskane nasiona konopi

Najmniej wartościowe są nasiona mielone, które tracą sporą część tłuszczów oraz białek. Nasiona niełuskane to szczególnie dobre źródło błonnika pokarmowego oraz węglowodanów, a łuskane nasiona konopi zawierają więcej tłuszczów i białek. Warto więc wybierać taką formę, która przysłuży nam się najlepiej. A jak właściwie wpływają nasiona konopi na organizm człowieka?

Legalność nasion

Temat sprzedaży nasion konopi w Polsce jest mocno skomplikowany. Według polskiego prawa:

„Handel oraz posiadanie nasion konopi jest całkowicie legalne w Polsce oraz w większości krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z konwencją wiedeńską z 1961 roku, nasiona konopi nie zaliczają się do o środków odurzających”.

Źródło: Nasiona konopi są legalne – więcej w ganjafarmer.com.pl

Nasiona konopi a zdrowie

Cechą sprawiającą, że nasiona konopi są uważane za superfood jest świetna równowaga pomiędzy zawartością kwasów omega-6 do omega-3. Odpowiednia proporcja między tymi niezbędnymi kwasami jest kluczowa. Kwasów omega-3 zawsze powinno być nieco więcej, ponieważ działają przeciwzapalnie, w przeciwieństwie do prozapalnych kwasów omega -6. W nasionach konopi stosunek ten wynosi 3:1. Dla każdego, kto decyduje się wprowadzić do diety nasiona konopi zdrowie jest przypuszczalnie bardzo ważne, warto więc znać te idealne proporcje. Kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia i stawów, wspomagają pracę mózgu, poprawiają zdrowie i wygląd skóry.

wpływ konopii na zdrowie

Co jeszcze zawierają nasiona?

 • Żelazo,
 • wapń,
 • fosfor,
 • magnez,
 • cynk,
 • witaminę E,
 • błonnik pokarmowy,
 • wysokiej jakości białko.

To substancje, które korzystnie wpływają na pracę wszystkich układów organizmu, od nerwowego aż po skórę. Dzięki ich prawidłowym poziomom możemy cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i wyglądem. Wszystkie te składniki pokarmowe sprawiają, że włączenie do diety nasion konopi może skutkować jedynie poprawą jej jakości. A w jaki sposób najłatwiej to zrobić?

Nasiona konopi do jedzenia

Najlepiej zacząć od zdecydowania się na formę. Nasiona konopi do jedzenia w formie łuskanej mogą stanowić ciekawy dodatek do sałatek i innych potraw. Dobrze sprawdzają się w musli, płatkach i koktajlach owocowych, szczególnie samodzielnie przygotowanych i zmiksowanych. Osoby wypiekające własny chleb lub bułki mogą za to wybrać nasiona konopi w formie mielonej i mieszać je z mąką.

Warto również wiedzieć, że z nasion konopi wytłacza się bardzo zdrowy olej, który stanowi ciekawą alternatywę dla olejów dodawanych do sałatek. Niektórzy traktują też nasiona konopi jako przekąskę. To dość kontrowersyjna opcja, nie każdemu smak nasion przypadnie do gustu, jednak warto spróbować.

krakspot