Półkolonie – frajda dla dzieci, ulga dla rodziców

Co najmniej dwa razy w roku nachodzi taki czas, że pracujący rodzice nie wiedzą jak zagospodarować wolny od przedszkola i szkoły czas – to wakacje i ferie. O ile przedszkola często są w tym okresie jednak otwarte (lub organizują dyżury w innych placówkach), o tyle możemy być pewni, że szkoła będzie zamknięta. Jeśli rodzice pracują pojawia się naturalnie problem opieki nad pociechą. Oczywiście można wziąć trochę urlopu. Czasami mogą pomóc babcie i dziadkowie, ewentualnie ciocie. Jednak w obliczu ponad dwumiesięcznych wakacji opcje szybko się wyczerpują, a rodzina powoli wykrusza.

Od lat dzieci wysyłane są więc na kolonie. Najdzielniejsi koloniści mają po kilka lat. Jednak nie od dziś wiadomo, że dzieci są różne. Niektóre będą zachwycone możliwością wyjazdu w ciekawe miejsce bez rodziców, inni… wręcz odwrotnie. I tu z pomocą przychodzi stosunkowo nowa instytucja – półkolonie. To opcja dobra dla dzieci i rodziców, którzy nie chcą rozstawać się na dłużej lub dzieci, które boją się spać w obcym miejscu. Półkolonie są też tańszą od pełnych kolonii opcją.

Półkolonie odbywają się w najróżniejszych placówkach i oferują bogaty program atrakcji dla dzieci. Idea jest taka, że rano dowozimy pociechę na w miejsce zbiórki, a później odbieramy, popołudniu. Zupełnie jak w szkole, tylko fajniej.

Organizacja półkolonii może być intratnym biznesem – ofertę znajdziemy w wielu miejscach, które na co dzień prowadzą usługi dla dzieci. Wtedy najczęściej musimy liczyć się z dość wysoką kwotą za takie półkolonie. Jednak bardzo często półkolonie organizują również lokalne domy kultury, stowarzyszenia i fundacje przyjazne dzieciom oraz same szkoły. Wówczas ceny nie są wysokie, a atrakcje równie interesujące.

Oczywiście zawsze największy wybór atrakcji jest w dużych miastach. Półkolonie w Krakowie zawsze są ciekawe i dla każdego znajdzie się coś miłego. Do wyboru mamy półkolonie ogólne – co dzień coś innego lub półkolonie tematyczne:

  • sportowe: tenisowe, pływanie, piłka nożna, koszykówka, kajaki na Kolnej, łódki na Bagrach, wspinanie na sztucznych ściankach, sztuki walki, gimnastyka artystyczna, rolki, survival,
  • artystyczne: malarstwo, śpiew, plastyczne, DIY (ręcznie wykonane dekoracje), decoupage, robienie biżuterii,
  • dydaktyczne: robotyka, matematyka, informatyka, podstawy programowania, nauka języków, archeologia, nauka gotowania,
  • tematyczne: pirackie poszukiwanie skarbów, podwieczorek księżniczek, archeologiczna wyprawa, podziemna ekspedycja do kopalni soli.

Mimo, że często półkolonie są często mają jakąś myśl przewodnią (ostatnio najmodniejsze są półkolonie tenisowe i kulinarne) to zazwyczaj i tak oferują dodatkowe wyjścia i wycieczki. Kraków i okolice obfitują w atrakcje dla dzieci, więc organizatorzy mają w czym wybierać. Najczęściej wśród fakultatywnych wyjść pojawiają się: ZOO, kino, teatr, basen, Kopalnia Soli w Wieliczce, Kopalnia Soli w Bochni, zagroda żubrów w Niepołomicach, parki tematyczne w Inwałdzie, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Współczesnej, wycieczki do krakowskich parków i do Ojcowskiego Parku Narodowego.

krakspot