Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca praca zdalna

Praca zdalna – plusy i minusy takiej działalności

Data publikacji 6 czerwca 2019

Dzięki rozwojowi internetu w ostatnich latach rozpowszechniła się nowa forma zatrudnienia czyli praca zdalna. Jakie wady oraz zalety niesie ze sobą, a także jaka czeka ją przyszłość. Tego wszystkiego a nawet więcej dowiesz się z tego artykułu.

Definicja

Pracę zdalną określa się jako każdy rodzaj zajęcia, którą wykonuje się poza zakładem pracy lub szeroko pojętą siedzibą danej firmy. Wykonuje się ją za pomocą urządzeń mających możliwość do komunikacji na odległość.

Zalety pracy zdalnej

Co raz więcej osób deklaruje chęć podjęcia pracy zdalnej ze względu na wiele korzyści z niej płynących. Wśród pozytywów wynikających z takiego rodzaju aktywności podaje się m. in. :

  • elastyczny czas pracy (zazwyczaj sami ustalamy kiedy pracuje lub uzgadniamy to z pracodawcą)
  • możliwość wykonywania pracy w dowolnym miejscu np. w domu
  • oszczędzenia czasu oraz pieniędzy przeznaczonych na dojazdy z domu do roboty
  • szansa na stworzenie bardziej komfortowych warunków do pracy

Wady pracy zdalnej

Żadna rzecz na świecie nie jest idealna, tak samo jak praca zdalna. Dla wielu mogą to być detale, ale trzeba pamiętać, że to one w ostatecznym rozrachunku mają bardzo duże znaczenie. Do negatywnej strony pracy zdalnej można zaliczyć:

  • brak fizycznego kontaktu z innymi osobami (dla niektórych może to być zaleta, ale dla większości jest to jednak wada)
  • pracując w domu można być narażonym na wiele czynników środowiskowych, które przeszkadzają w wykonaniu powierzonych zadań
  • zatwierdzenie lub szybkie korekty projektu przez pracodawcę, mogą się opóźnić z powodu przesyłania go na odległość (np. awaria systemu, łącza albo inny wypadek losowy)
  • koszty związane z wykonywaniem, których pracodawca nie będzie chciał pokryć np. opłaty za media (woda, prąd, dostęp do Internetu)

Przyszłość pracy zdalnej

Mimo wszystko praca zdalna jest bardziej kusząca niż tradycyjny model zatrudnienia. Wydaję się że ten typ będzie się rozwijał w kolejnych latach jeszcze bardziej, dlatego że przyciąga co raz więcej osób chętnych do takiego zajęcia. Transformacja rynku pracy w kierunku robotyzacji oraz informatyzacji jest nieunikniona, więc zacznie się pojawiać większa liczba firm oferujących taki styl pracy.

Czy nadaje się do pracy zdalnej?

To zależy czy potrafisz efektywnie zarządzać czasem i znaleźć odpowiednie miejsce w domu do wykonywania takie pracy. Jeśli nie, alternatywnym rozwiązaniem może być wynajęcie jakiegoś lokum, w którym będziesz mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Zawsze można spróbować i zrezygnować, jeżeli nie będzie ci to odpowiadać. Najważniejsze, to być ze sobą szczerym i wiedzieć czego naprawdę oczekujesz.

Praca zdalna nie jest dla każdego, należy spełniać określone wymagania, które w zwykłej pracy nie są aż tak istotne. Oczywiście, nie oznacza to, że nie można ich opanować i wcielić w życie, jednak potrzeba do tego więcej niż odrobiny chęci.

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?