Co warto zobaczyć w Wieliczce?

Wieliczka znana jest głównie za sprawą swojej Kopalni Soli. Rocznie odwiedza ją ponad milion turystów z całego świata. Jednakże miasto posiada wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji, które również warte są zobaczenia sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy i co warto zobaczyć w Wieliczce jednym z najciekawszych miast w Małopolsce.

Słynna kopalnia soli

Wspomniana już Kopalnia Soli to najważniejszy punkt Wieliczki. Ma ona do zaoferowania więcej niż myślisz! To aż 300km trasy, multimedialne eksponaty, kapliczki oraz groty solne. Znajdziesz tu również salę koncertową oraz restaurację. Kopalnia znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Odwiedzający ma możliwość wybrania z pośród kilku dostępnych tras zwiedzania tej, która najbardziej będzie go interesować.

W Wieliczce znajduje się XIII-to wieczny Zamek Żupny. Jak sama nazwa wskazuje, był on siedzibą rządcy żup solnych – żupnika. Zamek w XIV wieku rozbudował Kazimierz Wielki, był on również modyfikowany w późniejszych latach, jednak wciąż można zobaczyć jego XIII-to wieczne fragmenty. Obecnie jest siedzibą Muzeum Żup Krakowskich. Jest to jedno z ważniejszych miejsc dla polskiego górnictwa. Co więcej, zwiedzanie muzeum jest darmowe, w cenie biletu do Kopalni Soli.

Rynek

Warto odwiedzić wielicki rynek. W 2012 roku powstał tu obraz 3D przedstawiający „solny świat”. Graffiti jest dość dużych rozmiarów i robi naprawdę niesamowite wrażenie. Po podziwianiu można zrelaksować się w pobliskiej kawiarni lub restauracji.

Co warto zobaczyć w Wieliczce

Historycznym, ważnym miejscem dla wierzących oraz pięknym przykładem dawnej architektury jest Kościół pod wezwaniem świętego Klemensa. Ma on bardzo bogatą historię, która sięga aż XI wieku. Ostatecznie, obecną formę przybrał w XIV wieku, jednak została dość poważnie uszkodzona w trzęsieniu ziemi pod koniec wieku XVIII. Obecnie można podziwiać w nim najcenniejsze eksponaty ze skarbca świątyni.

Co warto zobaczyć w Wieliczce – na pewno Tężnie Solankową!

Dla poprawy zdrowotności, oprócz Kopalni Soli, w Wieliczce od 2014 roku dostępna jest uzdrowiskowa Tężnia Solankowa. Jest to największa tężnia w tym rejonie Polski z aż trzema poziomami.

Wieliczka to piękne, historyczne miasto. Jak widać, warto zobaczyć tu nie tylko Kopalnie Soli, ale również wiele innych ciekawych miejsc i zabytków. Nie czekaj, przyjeżdżaj i sprawdź co warto zobaczyć w Wieliczce !

krakspot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.