Indywidualne czy grupowe ubezpieczenia na życie?

Coraz więcej osób przekonuje się o tym, że posiadanie polisy na życie to niezwykle przydatne rozwiązanie, które może pomóc w wielu trudnych sytuacjach. Nic zatem dziwnego, że popularność takich produktów ubezpieczeniowych coraz bardziej wzrasta. I chociaż zakres takiej polisy będzie się oczywiście różnił w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, to pierwszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć, będzie wybór między indywidualnym a grupowym ubezpieczeniem. Co odróżnia od siebie takie ubezpieczenia na życie?


Grupowe ubezpieczenia na życie

Czym właściwie są grupowe ubezpieczenia na życie? Jak łatwo można się domyślić, to ten rodzaj polisy, w którym ochroną objętą jest co najmniej kilka osób. Zazwyczaj tego typu opcje napotkamy w różnorodnych zakładach pracy, a nierzadko także w szkołach i na uczelniach wyższych. Pozwala to skorzystać z ubezpieczenia pracownikom, uczniom i studentom, którzy są związani z konkretną placówką.

Bez wątpienia grupowe ubezpieczenia na życie wiążą się z bardzo korzystnymi cenami. Ze względu na charakter takiej polisy, składka odprowadzana na jej potrzeby jest zazwyczaj niewysoka, a w przypadku pracowników może być odciągana od razu z wypłaty. Studenci czy uczniowie – bądź ich rodzice – mogą natomiast z góry opłacić cały koszt ubezpieczenia na dany okres.

I chociaż takie rozwiązanie jest bez wątpienia komfortowe, to jednak warto zdawać sobie sprawę, że grupowe ubezpieczenia na życie są też w pewien sposób ograniczone. To jednakowa forma ochrony dla każdego ubezpieczonego, bez możliwości dostosowania poszczególnych punktów pod indywidualne potrzeby. W takim wypadku dla niektórych osób może to być polisa, która nie do końca wpasowuje się w wymagania.

Indywidualne ubezpieczenia na życie

W przypadku indywidualnych ubezpieczeń na życie to my, jako osoba fizyczna, nawiązujemy współpracę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym i podpisujemy z nim umowę dotyczącą konkretnej oferty. Wybór nie zawsze należy do łatwych, ponieważ propozycji na rynku jest obecnie sporo, wobec czego podjęcie decyzji może być nieco utrudnione. Zachęca się, aby przejrzeć ofertę co najmniej kilku ubezpieczalni, a następnie porównać je ze sobą, by wyłonić tą, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Indywidualne ubezpieczenia na życie pozwalają na objęcie ochroną najbliższych członków rodziny. Niemniej składka na taką polisę będzie prawdopodobnie nieco wyższa niż w przypadku wariantu grupowego. Warto przy tym pamiętać, że ostateczny koszt ubezpieczenia jest uzależniony od zakresu ochrony i ewentualnych dodatkowych opcjach, które możemy włączyć do umowy.

To, co przemawia na korzyść indywidualnych ubezpieczeń na życie, to możliwość dopasowania oferty pod własne oczekiwania. Wspólnie z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego możemy omówić charakterystykę całego produktu i wybrać te możliwości, które rzeczywiście są dla nas przydatne. Taka elastyczność to dla znacznej części osób spory atut, ponieważ wówczas możemy powiedzieć, że ubezpieczenie jest skrojone specjalnie pod nasze wymagania.

krakspot