Linia 307 rozkład jazdy Kraków – trasa, przystanki, godziny
Autobus linii 307 nadal dojeżdża ze Michałowic P+R do pętli Cracovia Stadion, a planowane skrócenie trasy do przystanku Nowy Świat nie zostało wprowadzone. Jeśli interesuje cię 307 rozkład jazdy Kraków, poniżej znajdziesz aktualny opis trasy, listę przystanków i częstotliwość kursów, zgodną z ogłoszeniami ZTP.
Linia 307 kursuje na stałej trasie Michałowice P+R – Cracovia Stadion. Planowane przeniesienie pętli na Nowy Świat zostało odłożone w czasie przez ZTP, a autobusy jeżdżą według dotychczasowego rozkładu.
Linia 307 rozkład jazdy Kraków – jak kursuje autobus?
W dni robocze linia 307 kursuje gęściej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, a rzadziej poza największym natężeniem ruchu. Weekendowy rozkład jest prostszy – przez cały dzień obowiązują takie same odstępy między kursami.
Aktualna częstotliwość wygląda następująco:
- w dni powszednie w szczycie kursy co 20 minut,
- w dni powszednie poza szczytem kursy co 30 minut,
- w soboty, niedziele i święta przez cały dzień kursy co 30 minut.
Przykładowo w godzinach szczytu odjazdy z wybranych przystanków pojawiają się zwykle około :04, :24 i :44 minuty po pełnej godzinie, a poza szczytem przeważnie około :00 i :30. Godziny mogą się jednak różnić w zależności od kierunku jazdy i konkretnego przystanku, dlatego przed wyjściem z domu zawsze sprawdź aktualny rozkład na słupku przystankowym lub w oficjalnych narzędziach do wyszukiwania połączeń.
Jaka jest stała trasa linii 307?
Autobus 307 Michałowice P+R – Cracovia Stadion łączy gminę Michałowice z północną częścią Krakowa, a następnie z Alejami i rejonem Muzeum Narodowego. Dla wielu pasażerów jest to podstawowe połączenie do stacji przesiadkowych w mieście – szczególnie w obrębie Górka Narodowa P+R, Nowy Kleparz czy Plac Inwalidów.
Autobus wjeżdża do Krakowa od strony północnej, przecina ciąg ulic Opolska Estakada i bp. Prandoty, a potem jedzie w stronę centrum przez Nowy Kleparz i Plac Inwalidów. Na końcowym odcinku trasy porusza się alejami w rejonie Muzeum Narodowego, kończąc bieg przy Cracovia Stadion.
Trasa w kierunku: Michałowice P+R → Cracovia Stadion
W stronę Krakowa linia 307 obsługuje kolejno następujące przystanki:
- Michałowice P+R,
- Michałowice Ujęcie Wody,
- Michałowice Jana Pawła II,
- Michałowice Brzozowa,
- Michałowice Kwiaty Polne,
- Michałowice Banasiówka,
- Michałowice Komora,
- Bibice Na Czekaj,
- Węgrzce Warszawska,
- Węgrzce A1,
- Węgrzce Starostwo Powiatowe,
- Witkowicka,
- Górka Narodowa P+R,
- Opolska Estakada,
- Bp. Prandoty,
- Nowy Kleparz,
- Plac Inwalidów,
- AGH / UR,
- Muzeum Narodowe,
- Cracovia Stadion.
Układ przystanków pozwala wygodnie przesiąść się na tramwaje i inne autobusy – między innymi w rejonie Górka Narodowa P+R i Nowy Kleparz, gdzie spotyka się wiele linii miejskich. Dla osób zostawiających samochód na parkingu Michałowice P+R autobus 307 stanowi szybkie połączenie z centrum bez konieczności wjazdu autem do miasta.
Trasa w kierunku: Cracovia Stadion → Michałowice P+R
W drodze powrotnej z Krakowa do Michałowic kolejność przystanków jest odwrotna, z zachowaniem tej samej trasy. Autobus zatrzymuje się kolejno na przystankach:
- Cracovia Stadion,
- Muzeum Narodowe,
- AGH / UR,
- Plac Inwalidów,
- Nowy Kleparz,
- Bp. Prandoty,
- Opolska Estakada,
- Górka Narodowa P+R,
- Witkowicka,
- Węgrzce Starostwo Powiatowe,
- Węgrzce A1,
- Węgrzce Warszawska,
- Bibice Na Czekaj,
- Michałowice Komora,
- Michałowice Banasiówka,
- Michałowice Kwiaty Polne,
- Michałowice Brzozowa,
- Michałowice Jana Pawła II,
- Michałowice Ujęcie Wody,
- Michałowice P+R.
Taki układ trasy sprawia, że mieszkańcy gminy Michałowice mają bezpośredni dojazd do Alej oraz rejonu Muzeum Narodowego i Cracovia Stadion, a w wielu miejscach po drodze mogą wygodnie zmienić środek transportu na inny autobus lub tramwaj.
Jak czytać rozkład jazdy linii 307?
Rozkład linii 307 zorganizowano tak, aby przez cały dzień zachować powtarzalne odstępy między odjazdami. Dzięki temu łatwiej oszacować godzinę autobusu nawet bez dokładnej listy kursów w ręku. Różnica między szczytem a pozostałymi godzinami jest wyraźna – to 20 minut w szczycie i 30 minut poza szczytem oraz w weekendy.
Przy planowaniu podróży zwróć uwagę na trzy elementy:
- kierunek jazdy – czy potrzebujesz autobusu do Cracovia Stadion, czy w stronę Michałowice P+R,
- porę dnia – czy podróżujesz w szczycie (rano i po południu w dni powszednie), czy poza nim,
- typ dnia – czy to dzień roboczy, sobota, niedziela lub święto, bo wtedy obowiązują inne tabele w rozkładzie.
W praktyce w dni robocze rano i po południu możesz spodziewać się autobusu mniej więcej co 20 minut, a w pozostałych godzinach oraz w weekendy co około 30 minut. Czy to wystarcza na twoje codzienne dojazdy do pracy lub na uczelnię? Jeśli przesiadasz się dalej na tramwaj, dobrze jest przejrzeć też rozkłady innych linii w węzłach takich jak Nowy Kleparz, Plac Inwalidów czy Muzeum Narodowe.
Dlaczego tyle mówiło się o dacie 15 lutego 2025?
W przestrzeni publicznej pojawiło się sporo informacji o zmianach na linii 307 od 15 lutego 2025. Część z nich nadal krąży w internecie, choć nie jest już aktualna. Źródłem zamieszania były zapowiedzi ZTP dotyczące czasowego skierowania autobusu na inną trasę w centrum Krakowa.
Plan zakładał, że linia 307 pojedzie w stronę Nowy Świat przez ulice Zwierzyniecką i Powiśle. W ramach tej zmiany:
- końcowy przystanek miał zostać przeniesiony z Cracovia Stadion na Nowy Świat,
- na trasę miała wrócić obsługa przystanku Jubilat 04,
- autobus nie miał zatrzymywać się na przystankach Cracovia Stadion 02 i Jubilat 03,
- przebieg w centrum miał prowadzić bliżej Wawelu i Bulwarów Wiślanych.
Ostatecznie 14 lutego 2025 ZTP ogłosił, że wprowadzenie tej trasy zostaje wstrzymane i nastąpi w innym, nieokreślonym terminie. To oznacza, że zapowiadane zmiany nie obowiązują, a pasażerowie powinni opierać się na obecnie publikowanych rozkładach – linia 307 nadal kończy bieg przy Cracovia Stadion i dojeżdża tam tak jak dotychczas.
Jeśli więc natrafisz w sieci na informacje o pętli Nowy Świat jako aktualnym końcu trasy linii 307, traktuj je jako zapowiedź przyszłych zmian, a nie opis stanu bieżącego. Nowy termin ewentualnego wprowadzenia trasy przez Zwierzyniecką i Powiśle zostanie ogłoszony w osobnym komunikacie ZTP – dopiero wtedy rozkład oraz przebieg linii ulegną rzeczywistej modyfikacji.
Jak najlepiej zaplanować podróż linią 307?
Osoby dojeżdżające z Michałowic i okolic często traktują linię 307 jako podstawowe połączenie z Krakowem. Aby podróż była wygodna, zwróć uwagę na kilka prostych zasad planowania trasy.
- w godzinach porannego i popołudniowego szczytu licz się z większym ruchem, ale też z tym, że autobus przyjedzie co około 20 minut,
- w weekendy oraz poza szczytem ustaw wyjście z domu pod rozkład co 30 minut,
- jeśli zamierzasz przesiąść się na tramwaj, dobrym miejscem zmiany środka transportu są przystanki Górka Narodowa P+R, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów i Muzeum Narodowe,
- kierowcy pozostawiający auto na Michałowice P+R mogą uniknąć korków przy wjeździe do miasta, jadąc dalej komunikacją zbiorową.
Dzięki stałej trasie i powtarzalnym odstępom między kursami łatwo zbudować własny „stały” plan dnia – na przykład zawsze ten sam kurs do pracy i ten sam powrotny z Cracovia Stadion lub Muzeum Narodowe. Taki schemat sprawdza się szczególnie u osób, które codziennie pokonują tę samą drogę z Michałowic do Krakowa i z powrotem.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy linia 307 została skrócona do przystanku Nowy Świat?
Nie, zapowiadane skrócenie trasy do Nowego Światu nie weszło w życie i autobusy kursują jak dotychczas do pętli Cracovia Stadion.
Jaka jest trasa linii 307?
Trasa łączy Michałowice P+R z Cracovia Stadion, wjeżdża do Krakowa od północy i mija m.in. Górkę Narodową, Nowy Kleparz oraz rejon Muzeum Narodowego.
Jak często kursuje autobus 307 w dni robocze?
W godzinach szczytu kursy odbywają się co około 20 minut, a poza szczytem co 30 minut.
Jaka jest częstotliwość kursów w weekendy i święta?
W soboty, niedziele i święta odjazdy odbywają się regularnie co około 30 minut przez cały dzień.
Gdzie najlepiej przesiąść się z linii 307 na tramwaj?
Dogodne przesiadki na tramwaje i inne autobusy są dostępne m.in. na Górce Narodowej P+R, Nowym Kleparzu, Placu Inwalidów i przy Muzeum Narodowym.
Dlaczego w mediach pojawiały się informacje o zmianach od 15 lutego 2025?
Pojawiły się zapowiedzi ZTP dotyczące czasowej zmiany przebiegu przez Zwierzyniecką i Powiśle, ale wdrożenie tej zmiany zostało później wstrzymane.
Czy planowane zmiany z 14 lutego 2025 są już wprowadzone?
Nie, ZTP ogłosił 14 lutego 2025, że planowane przeniesienie pętli zostaje odłożone i nie obowiązuje obecnie.
Jak najlepiej czytać rozkład linii 307 przed podróżą?
Sprawdź kierunek jazdy, porę dnia i typ dnia (roboczy, weekend lub święto), a także aktualny rozkład na słupku przystankowym lub w oficjalnych narzędziach.