Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik ubezpieczenia na życie

Co obejmują ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym?

Data publikacji 25 stycznia 2023


Zdarza się, że wykupienie ubezpieczenia na życie jest jednym z warunków banku niezbędnych do pozyskania kredytu hipotecznego lub innych większych zobowiązań. Nie powinno nas dziwić, że instytucji zależy na zabezpieczeniu swoich interesów w przypadku śmierci kredytobiorcy. Jednak taka forma ubezpieczenia może być bardzo kosztowna, a czasem niestety nieskuteczna. Co właściwie obejmuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? 

Ubezpieczenia na życie – jaki zakres ochrony obejmują? 

Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zakup ubezpieczenia często są przekonani, że skoro kredyt został ubezpieczony, to każda okoliczność, w której nie możemy go spłacić, powoduje automatyczne przerzucenie odpowiedzialności na firmę ubezpieczeniową. Ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny najczęściej obejmuje takie sytuacje jak:

• śmierć (ubezpieczenie na wypadek śmierci) – w razie śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel dokonuje spłaty pozostałej części kredytu, ewentualna reszta kwoty przechodzi na rzecz spadkobierców, 

• trwałe inwalidztwo (ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa) – dotyczy trwałego uszkodzenia ciała, które uniemożliwia wykonywanie pracy, 

• niezdolność do pracy (ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy) – spłata kredytu w tym wypadku następuje w sytuacji, gdy kredytobiorca uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub zachorował i wskutek tego utracił możliwość wykonywania pracy, 

• utrata pracy (ubezpieczenie na wypadek utraty pracy) – w przypadku utraty pracy bez winy kredytobiorcy ubezpieczyciel dokonuje spłaty kilku kolejnych rat kredytu. 

Pakiety ubezpieczenia na życie mogą być różnie skonfigurowane, w zależności od najważniejszych potrzeb kredytobiorcy. Jednakże im więcej jest rozszerzeń, tym na ogół większa szansa na otrzymanie świadczenia. 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym? 

Ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego nie są obowiązkowe. Zdarza się jednak, że odrzucenie proponowanego przez bank ubezpieczenia równoznaczne jest z otrzymaniem negatywnej decyzji kredytowej. Z tego powodu powinniśmy zapoznać się z podstawowymi warunkami otrzymania finansowania, które obowiązują w wybranej instytucji. Zdarza się, iż banki akceptują także inne formy zabezpieczenia, takie jak indywidualne ubezpieczenie na życie lub zobowiązania poręczycieli. 

Można zastanowić się również, czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia na życie w trakcie trwania kredytu? Wszystko zależy od zapisów, jakie występują w umowie kredytowej. Czasem rezygnacja wchodzi w grę dopiero wtedy, gdy wartość zadłużenia spadnie, a w innym przypadku jest ona dozwolona dopiero na danym etapie trwania umowy. 

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o rezygnacji z ochrony dobrze się zastanowić, czy taki krok rzeczywiście nam się opłaci. Niewykluczone bowiem, że wraz z utratą ubezpieczenia, warunki spłaty pozostałej części kredytu hipotecznego zmienią się na znacznie gorsze. 

Jak zakupić ubezpieczenie na życie? 

Umowę ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym można podpisać na dwa sposoby:

• klient może zgodzić się na ofertę banku, a wtedy placówka zawiera w jego imieniu polisę na życie do kredytu;

• klient może zdecydować się na wykupienie indywidualnego ubezpieczenia, a następnie okazać w banku dowód jego zakupu. 

Coraz więcej banków współcześnie oferuje także możliwość zakupu polisy online, również za pomocą aplikacji mobilnej. Stanowi to duże ułatwienie dla klienta, jednak w takim przypadku warto szczególnie dokładnie zapoznać się z treścią OWU.  

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?