Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca inkubator przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości – rozwijaj się i zarabiaj!

Data publikacji 3 października 2018


Inkubatory Przedsiębiorczości z roku na rok rozwijają się coraz bardziej dynamicznie. Początkujący przedsiębiorcy oczekują, że znajdą w nich wsparcie i doradztwo, rozpoczynając swoją karierę. Czym dokładnie są inkubatory i kto może z nich skorzystać?

Inkubator przedsiębiorczości co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, która ma na celu wspierać przedsiębiorczość. Jest ona skierowana zwłaszcza do osób młodych lub dopiero wdrażających się w samodzielną ścieżkę kariery. Inkubator dzieli się na trzy podrodzaje, w zależności od tego, do jakiej grupy docelowej jest kierowany. Pierwszy z nich stanowi grupa początkujących przedsiębiorców ( małe i średnie przedsiębiorstwa), którzy dopiero rozpoczynają zakładanie własnej działalności gospodarczej. Kolejna grupa to młodzież oraz studenci. Podrodzaj ten nosi nazwę Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Jest to oferta wsparcia skierowana do najmłodszych przedsiębiorców. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zapewniają wsparcie merytoryczne oraz biurowe/lokalowe i są regulowane przez art.89 ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”. AIP są realizowane przez szkoły wyższe oraz uniwersytety. Ostatnim podrodzajem są Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej, skierowane do podmiotów ekonomii społecznej. Są one tworzone przez organizacje pozarządowe oraz samorządy i oferują głównie wsparcie szkoleniowe i doradcze. AIP są najpopularniejszymi Inkubatorami spośród wymienionych.

Inkubator przedsiębiorczości jak założyć?

Żeby założyć firmę w Inkubatorze Przedsiębiorczości, musimy należeć do jednej z wymienionych wcześniej grup społecznych. Jeżeli spełniamy warunki choć jednego z inkubatorów – możemy iść krok dalej.

  1. Osoba chcąca skorzystać z inkubatorów musi w pierwszej kolejności wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.inkubatory.pl lub wniosek otrzymany na miejscu, w jednej z lokalnych siedzib inkubatorów.
  2. Wniosek jest rozpatrywany przez Dyrektora Regionalnego Inkubatora i jeżeli został wypełniony prawidłowo, decyzja zostaje wydana w ciągu 5 dni.
  3. Następnie jest organizowane spotkanie przyszłego przedsiębiorcy z Dyrektorem Inkubatora.
  4. Kolejnym i ostatnim już krokiem jest już podpisanie umowy o współpracy, a następnie uiszczenie pierwszej opłaty w wysokości 250zł netto za pierwszy miesiąc.

 

Należy pamiętać, że aby rozpocząć prowadzenie firmy potrzebne jest nie tylko samozaparcie w dążeniu do prowadzenia własnej działalności. Ważny jest odpowiedni biznesplan. Im bardziej kreatywny pomysł na firmę, tym większe szanse na to, że z powodzeniem utrzyma się ona na rynku. Nim rozpocznie się proces zakładania działalności, czy to w ramach Inkubatorów czy też jako samodzielny przedsiębiorca, warto przeprowadzić badanie rynku i sprawdzić, czy oferowane usługi są potrzebne w danej lokalizacji lub grupie społecznej, do której będą kierowane.

Inkubator przedsiębiorczości jak działa?

Dzięki inkubatorom przedsiębiorczości, beneficjent nie musi rejestrować oddzielnej działalności, tym samym nie ponosi kosztów z nią związanych. Jest on zwolniony z kosztów księgowości oraz ZUS-u. Jedyną opłatą uiszczaną przez beneficjenta Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości jest 250zł na rzecz inkubatorów. W zamian za to otrzymuje niezbędne wsparcie w postaci doradztwa, pomocy prawnej, niekiedy profesjonalnych szkoleń oraz pomocy z uzyskaniem biura/lokalu. Pieniądze uzyskiwane na zakładanie oraz rozbudowywanie Inkubatorów Przedsiębiorczości są pozyskiwane między innymi z budżetu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej.

Plusy i minusy skorzystania z Inkubatora Przedsiębiorczości:

+ posiadanie osobowości prawnej bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej
+ brak obowiązkowych opłat na rzecz ZUS (dobrowolny ZUS)
+ obsługa prawna i prowadzenie księgowości są zapewnione przez inkubatory
+ dostęp do systemu faktur, panelu prawnika, bankowości elektronicznej online
+ wsparcie merytoryczne oraz szkoleniowe
+ możliwość udostępniania sal konferencyjnych, biur oraz sprzętu komputerowego
+ niskie ryzyko dla młodego przedsiębiorcy
+ pomoc w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy
+ możliwość nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorcami
+ wsparcie marketingowe – ułatwiona promocja firmy
+ możliwość ubiegania się o dofinansowania oraz dodatkowe zniżki
+ możliwość dobrowolnego ubezpieczenia NFZ

– skorzystanie z inkubatora nie gwarantuje odniesienia sukcesu
– nie każdy pomysł na biznes nadaje się do realizacji przez Inkubatory
– nie można rozliczać kosztów użytkowania samochodu i paliwa ( jest to istotny minus, zwłaszcza biorąc pod uwagę firmy opierające swoją działalność na dojeżdżaniu do klienta)
– dość skomplikowane zasady fakturowania
– długotrwały proces finalizacji umów i wypłacania środków
– osoba działająca w ramach inkubatora, tak jak można zauważyć, nie jest do końca samodzielnym przedsiębiorcą i musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami

Gdzie znajdziesz Inkubatory Przedsiębiorczości w Krakowie

Kraków może poszczycić się kilkoma lokalizacjami Inkubatorów, w którym studenci i młodzież otrzymają odpowiednie wsparcie. Są to Inkubatory zlokalizowane przy następujących uczelniach:

  1. Uniwersytet Jagielloński
  2. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
  3.  Uniwersytet Ekonomiczny
  4. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera
  5. Uniwersytet Rolniczy
  6. Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego

W jakich innych miastach można znaleźć Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Inkubatory są obecnie w większości dużych miast w Polsce. Dzięki wsparciu państwa oraz Unii Europejskiej ich ilość stale rośnie, a oddziały same w sobie rozwijają się. Inkubatory możemy znaleźć następujących lokalizacjach:

  • Białystok
  • Bielsko-Biała
  • Bydgoszcz
  • Bytom
  • Częstochowa
  • Dąbrowa Górnicza
  • Gdańsk
  • Katowice
  • Kielce
  • Lublin
  • Łódź
  • Olsztyn
  • Opole
  • Płock
  • Poznań
  • Radom
  • Rzeszów
  • Szczecin
  • Toruń
  • Warszawa
  • Wrocław
  • Zabrze

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?