Jurajskie atrakcje. Zamek Tenczyn i Garb Tenczyński
Data publikacji 20 maja 2019
Wędrówki po Garbie Tenczyńskim są jedną z najlepszych okazji do zapoznania się z pięknem i różnorodnością krajobrazu Wyżyny Krakowsko–Częstochowskiej. To obszar wyjątkowy, którego najważniejszym punktem wśród turystów jest wieś Rudno i znajdujący się na jej obszarze zamek Tenczyn. Majestatyczna ruina w pięknym otoczeniu prezentuje się wspaniale. Nic dziwnego, że tak chętnie zaglądają tu wycieczki.
Co zachwyca w tym miejscu?
Sam zamek Tenczyn to cenny zabytek, który dominuje nad okolicą. Zamkowe wzgórze jest jednocześnie doskonałym punktem widokowym. Można stąd zobaczyć malownicze wzgórza, które oddzielają dolinę Rudawy od doliny Wisły. Z geologicznymi atrakcjami można się w tym zakątku Jury zetknąć w wielu miejscach. W Tenczynku dobrze widoczne są hałdy – pamiątka po istniejącej tu niegdyś kopalni węgla. Na ich terenie można znaleźć ciekawe kamienie, na których odcisnęły się rośliny z okresu karbońskiego. W samej miejscowości wielką atrakcją jest pomnik przyrody. To skałka karbońskiego piaskowca „Pod sosną”, która znajduje się w niewielkiej odległości od zabytkowego kościółka w Tenczynku.
Największą atrakcją, a zarazem wizytówką całego Garbu Tenczyńskiego są jednak potężne ruiny zamku Tenczyn we wsi Rudno. Doskonale widoczna jest do dziś brama wjazdowa oraz dawny szaniec, usypany z myślą o broniących zamku działach. Wspaniale prezentuje się też średniowieczny barbakan – jedna z najbardziej charakterystycznych fortyfikacji tego zamku. Trakt wyznaczony pomiędzy potężnymi murami prowadzi turystów dalej – do sieni przejazdowej na zamku dolnym. Najciekawszy odcinek prowadzi jednak do bramy, która prowadzi na zamek górny i na jego okazały dziedziniec. Do dziś można tu dojrzeć ślady dawnych budynków mieszkalnych, zachowały się również ślady dawnej kaplicy zamkowej. Kamienne schody pozwalają wejść na górną kondygnację zamku, która traktowana jest przez wielu jako dodatkowy punkt widokowy. Widok z „góry” na tereny Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego jest wspaniały. Widać również wieś Tenczynek oraz Krzeszowice, na południo natomiast widoczne są ogromne kamieniołomy w Zalasiu.
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn, choć obecnie jest ruiną, nadal zadziwia swym ogromem. Można już tylko wyobrażać sobie, jak wspaniale musiał się on prezentować w czasach Tęczyńskich. Wiadomo, że najlepszym czasem w dziejach zamku były rządy Jana Tęczyńskiego, który w XVI wieku przemienił potężną warownię w okazałą rezydencję utrzymaną w stylu renesansowym. Niestety burzliwy wiek XVII oraz niedbałość kolejnych właścicieli doprowadziły do upadku zamku i jego zniszczenia. Dziś jest on jedną z najpiękniejszych ruin, jaką może się pochwalić Jura Krakowsko – Częstochowska. Z pewnością warto odwiedzić ten zamek w czasie wycieczki po terenie Garbu Tenczyńskiego i przyjrzeć się uważniej jednym z najpotężniejszych ruin na słynnym Szlaku Orlich Gniazd.