Kredyt konsolidacyjny online – jak skonsolidować swoje zobowiązania w jedno?
Data publikacji 11 marca 2020Banki komercyjne działające na terenie Polski udzielają coraz więcej kredytów. Okazuje się, że to nie tylko zobowiązania, które mają na celu finansowe wsparcie o określonej wartości, ale również takie, które wspierają zarządzanie budżetem kredytobiorców, którzy spłacają co najmniej kilka różnych rat.
Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny, który zresztą cieszy się coraz większą popularnością. Polacy chętnie korzystają z takiego rozwiązania w obliczu finansowych tarapatów, kiedy zaciągnięte kredyty wymagają od nich spłat, jakie przyczyniają się do zachwiania stabilności własnego portfela. Dowiedz się o nim więcej.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest szczególnym typem produktu bankowego, bo jego istotą nie jest udzielanie finansowego wsparcia w postaci środków pieniężnych. Konsolidacja kredytów polega na połączeniu co najmniej dwóch kredytów, które spłaca kredytobiorca. Dzięki temu powstaje jeden, połączony produkt finansowy.
Dlaczego kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większym zainteresowaniem? Jego zalet jest co najmniej kilka. Przede wszystkim nowy bank łączy kredyty na lepszych, bardziej atrakcyjnych warunkach. Klient zyskuje nie tylko jedną ratę, jeden termin jej spłaty oraz konieczność współpracy tylko z jedną instytucją bankową, ale docenia przede wszystkim walory finansowe. Łączna rata jest niższą, generuje mniejsze koszty, co pozwala zachować płynność finansową i lepiej zarządzać własnym budżetem. Co więcej, kredyt konsolidacyjny wydłuża okres współpracy z bankiem, dzięki czemu rata staje się jeszcze niższa, łatwiejsza do regulowania w terminie. Musimy wiedzieć, że zobowiązania zaciągane kilka lat temu były udzielane na znacznie gorszych warunkach, przede wszystkim z większym oprocentowaniem. Te obecne spełniają o wiele lepiej indywidualne potrzeby kredytobiorców i są finalnie tańsze.
Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?
Banki, które udzielają kredyt konsolidacyjny, weryfikują potencjalnych klientów na dokładnie takich samych zasadach, jak w przypadku innych produktów bankowych. Oznacza to, że konsolidacja jest możliwa jedynie wtedy, gdy przyszły kredytobiorca posiada konkretną zdolność kredytową. Wykazuje odpowiednie zarobki, które pozwolą spłacać ratę terminowo. Bank generuje też raport BIK, by sprawdzić dotychczasową historię kredytową. Jeśli klient spóźnia się ze spłatą rat albo wykazuje w tej kwestii zadłużenie, raczej ma marne szanse na kredyt konsolidacyjny.
Z konsolidacji mogą korzystać ci kredytobiorcy, którzy posiadają więcej niż jeden kredyt. Takie zobowiązania nie muszą być zaciągnięte w jednej instytucji bankowej, mogą być obsługiwane przez różne banki.
Jak skonsolidować kredyt?
Tak naprawdę zadaniem klienta jest tylko wybranie banku, który ma zająć się konsolidacją. Należy złożyć w nim odpowiedni wniosek o kredyt konsolidacyjny, a w nim wskazać kredyty, które mają zostać połączone. Bank poprosi oczywiście o zaświadczenie o zarobkach, ewentualnie źródło ich generowania. Całą procedurą łączenia kredytów nowa instytucja bankowa zajmuje się już samodzielnie. Spłaci zobowiązania klienta i stworzy jedno połączone na nowych, lepszych warunkach. Odtąd kredytobiorca będzie płacił tylko jedną ratę w wyznaczonym terminie.
Dobry kredyt konsolidacyjny – jak go wybrać?
Osoby, które nie radzą sobie ze spłatą zbyt dużej ilości zaciągniętych zobowiązań kredytowych, powinny w pierwszej kolejności porównać co najmniej kilka ofert kredytów konsolidacyjnych. Pamiętajmy, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową i te mogą charakteryzować się zupełnie innymi warunkami. Może okazać się, że finalnie kredyt konsolidacyjny wcale nie jest opłacalny, bo koszty połączenia zobowiązań są wyższe aniżeli dotychczas spłacane raty. Warto dokładnie przemyśleć realizację takiej operacji.
Różne warunki kredytowe udaje się bez problemu, szybko i w jednym miejscu porównać dzięki rankingom kredytowym. To zestawienia online, które uwzględniają najważniejsze czynniki, jakie świadczą o atrakcyjności oraz opłacalności zobowiązania. Pod uwagę należy brać oprocentowanie, wysokość raty, okres trwania umowy z bankiem, dodatkowe bonusy, takie maj możliwość zaciągnięcia dodatkowych środków w razie potrzeby. Szczególną uwagę warto skupić na wskaźniku RRSO, który mówi o całkowitych kosztach kredytowych z uwzględnieniem tych, jakie dotyczą prowizji za udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Aby zawarte w rankingu dane były wiarygodne, dobrze jest patrzeć na zestawienia aktualne w danym miesiącu oraz niezależne – takie znajdziemy na portalach o tematyce finansowej. Opłacalność danego kredytu konsolidacyjnego sprawdzimy także, korzystając z kalkulatora kredytowego. To narzędzie oszacuje wydatki, jakie wiążą się z połączeniem zobowiązań kredytowych oraz spłatą nowego kredytu.