Strona główna
Rozrywka
Tutaj jesteś
Rozrywka Co lesze? Własna firma kontra etat

Własna firma kontra etat: wady i zalety

Data publikacji 11 grudnia 2018

Prowadzenie własnej firmy i praca na etacie to dwie bardzo różne ścieżki kariery. Każda ma swoje wady i zalety. Jeśli wahasz się, czy rzucić ciepłą posadkę w korporacji na rzecz pracy na własny rachunek, sprawdź jak wygląda porównanie prowadzenia własnej działalności i zatrudnienia na umowę o pracę, biorąc pod uwagę sześć aspektów.

Runda 1: wynagrodzenie

Bardziej opłaca się pracować na samozatrudnieniu – prowadząc firmę można mieć nielimitowane zarobki. Według badań, to właśnie przedsiębiorcy kumulują większy majątek. Przy pracy na etacie zarabiasz tylko tyle, ile przewiduje umowa, niezależnie od włożonego wysiłku. Możesz ewentualnie dorobić sobie nadgodzinami czy liczyć na premie. Pracując u siebie nie jesteś zdany na łaskę szefa: jeśli firma będzie dobrze prosperowała, poświęcisz sporo czasu i energii na jej rozwój, to twoje przychody mogą być ogromne. To starcie wygrywa własna firma.

Runda 2: urlopy

Na etacie masz prawo do 20 lub 26 dni urlopu płatnego. To świetna sprawa, bo jedziesz na wakacje i nie martwisz się o zarobki. Przy własnej firmie nikt ci za urlop nie zapłaci. Musisz samodzielnie odłożyć pieniądze i na wyjazd i na pokrycie strat związanych z zaprzestaniem prowadzenia działalności na czas wakacji (jeśli masz jednoosobową firmę). Plusem jest fakt, że możesz pojechać na urlop, kiedy chcesz i na ile czasu chcesz, bez proszenia o zgodę szefa. Jeśli dobrze zarobisz przez 11 miesięcy prowadzenia firmy, to możesz na miesiąc wyjechać na wakacje i nikt cię nie powstrzyma. Stabilność finansowa kontra swoboda wyboru terminu i długości wakacji – w tej rundzie ogłaszamy remis.

Runda 3: zwolnienia lekarskie

Zachorowałeś i jesteś zatrudniony na etacie? Masz prawo do zwolnienia lekarskiego płatnego w 80%. Zachorowałeś i prowadzisz własną firmę? Niestety ZUS niczego ci nie wypłaci, o ile nie masz wykupionego dodatkowego ubezpieczenia. Nawet jeśli zdecydowałeś się na dodatkowe ubezpieczenie chorobowe, to stawki świadczenia nie powalają: dostaniesz około 10 zł netto na dzień. Warunkiem otrzymania chorobowego jest opłacanie składek zdrowotnych nieprzerwanie od 90 dni. Chociażby jednodniowa zwłoka w opłacie składki, powoduje że ten okres zaczyna biec od nowa. Niedobrze jest chorować, ale jeśli już się zdarzy, to lepiej to robić, mając umowę o pracę.

Runda 4: emerytura

Pracując na etacie, odkładasz co miesiąc na swoją emeryturę: im więcej zarabiasz, tym więcej idzie do funduszu i możesz liczyć na wyższą emeryturę. Przedsiębiorcy nie opłacają składek emerytalnych proporcjonalnie do wynagrodzenia, ale uiszczają stałą składkę. Najczęściej decydują się na tę najniższą, by oszczędzić firmowe koszty. W rezultacie ich emerytura będzie o wiele nisza niż emerytura osób pracujących na etacie. Tu więcej zalet ma etat.

Runda 5: podatki

Przedsiębiorca płaci podatki dochodowe zależne od przychodu. Jeśli uda mu się zebrać wysokie koszty, podatek dochodowy będzie pomniejszony. Dodatkowo podatnicy VAT mogą odliczyć podatek od nabytych towarów i usług, co powoduje, że płacą za nie kwoty netto. Etatowcy uiszczają dość wysoki podatek. Te rundę wygrywa prowadzenie własnej firmy.

Runda 6: wiarygodność kredytowa

Jeśli zgłosisz się po kredyt i przedstawisz umowę na pracę, najlepiej na czas nieokreślony, to masz duże szanse otrzymania pożyczki. Przedsiębiorcy mają gorzej pod tym względem, bo wykazują niestabilne dochody. Dlatego składając wniosek o kredyt, muszą przedstawić dochody z całego ostatniego roku, podczas gdy osoba na etacie jedynie z ostatnich trzech miesięcy. Wygrana tej rundy należy do pracy na etacie.

Przy względach formalno-finansowych, potyczkę z nieznaczną przewagą wygrywa praca na etacie. Warto jednak pamiętać, że własna działalność daje wiele dodatkowych, niewymiernych korzyści, jak swoboda decydowania o sobie, możliwość samorealizacji, satysfakcja zawodowa, elastyczny czas i miejsce pracy. Od indywidualnych preferencji zależy, czy ktoś woli mieć wyższą emeryturę kosztem użerania się latami z niemiłym szefem, czy wybierze realizowanie swojej pasji nawet za cenę braku płatnego urlopu.

Dowiedz się jak założyć firmę w portalu Mala-Firma.pl:
https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkujacych/zakladanie-firmy/139-zakladanie-firmy-krok-po-kroku

ubezpieczenia na życie

krakspot

Redakcja KrakSpot.pl to zespół pasjonatów, którzy każdego dnia pracują nad dostarczaniem najwyższej jakości treści dla naszych czytelników. Nasza redakcja składa się z redaktorów, którzy wnoszą unikalne umiejętności i doświadczenie, co pozwala nam tworzyć zróżnicowane i interesujące materiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?