Jak najlepiej wynająć mieszkanie w Krakowie? Prywatnie czy przez pośrednika?
Data publikacji 6 grudnia 2018
Prawie 2 mln Polaków mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. W większości dotyczy to przede wszystkim studentów i młodych osób pracujących „na dorobku”, których nie stać jeszcze na zakup własnego M. Stając przed koniecznością wynajmu mieszkania spotykamy się z możliwością wynajmu prywatnego (bezpośrednio do właściciela) lub przez pośrednika wynajmu mieszkania. W zależności od naszych oczekiwań obie opcje mają swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem tak ważnej decyzji o wynajmie mieszkania. Zobacz więc Jak najlepiej wynająć mieszkanie w Krakowie.
Wynajem bezpośrednio u właściciela.
Jest to opcja tańsza (nie ponosimy kosztów pośrednictwa w wynajmie), ale również bardziej czasochłonna i ryzykowna. Sami musimy obejrzeć mieszkanie, zweryfikować prawa właściciela do lokalu, sprawdzić pod względem prawnym treść i postanowienia umowy wynajmu mieszkania. Bywa to kłopotliwe, szczególnie dla osób poszukujących mieszkania w innym mieście niż miejsce dotychczasowego zamieszkania. Niejednokrotnie musimy na to poświęcić przynajmniej kilka dni wolnych w pracy. Podejmując poszukiwań na własną rękę jesteśmy bardziej narażeni na działania oszustów. Ostatnio, coraz częstszą praktyką oszustów jest wynajem mieszkania przez osoby, które nie posiadają prawa własności do lokalu- najemców lub członków rodziny właściciela przebywającego za granicą. Dlatego warto przed podpisaniem umowy i wpłatą jakichkolwiek pieniędzy sprawdzić tą kwestię. Warto też upewnić się, że właściciel zgłosił fakt wynajmu do urzędu skarbowego. Tak przeprowadzony wynajem jest zabezpieczeniem zarówno dla nas jak i właściciela mieszkania. W przypadku umowy wynajmu mieszkania podpisanej, ale niezgłoszonej do US, trudniej będzie nam dochodzić swoich praw w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości oraz jako najemcom ubiegać się o np. dodatek mieszkaniowy.
Wynajem poprzez pośrednika wynajmu mieszania.
Podejmując się wynajmu przez agencję musimy uwzględnić w naszym budżecie wynagrodzenie pośrednika. Jest to jednak rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają czasu na oglądanie mieszkania. Pośrednik wynajmu mieszkania robi to za nas, po uprzednim zapoznaniu się z naszymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi. Ponadto pośrednik odpowiada za kontakt z właścicielami, wycenę mieszkania, pośredniczenie w negocjacjach, a przede wszystkim koordynowanie zawarcia umowy. Często też pośrednik negocjuje cenę wynajmu mieszkania i może nam pomóc uzyskać korzystniejsze dla nas warunki. Chociaż przy korzystaniu z agencji pośrednictwa wynajmu mieszkania koszty są nieco większe, mamy gwarancje bezpiecznego i wygodnego załatwienia sprawy.