Co warto zobaczyć w Tarnowie? Najciekawsze atrakcje

Tarnów jest ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i gospodarczym Małopolski.  Jego korzenie sięgają IX wieku. Bujna historia miasta pozostawiła na terenach wiele ciekawych miejsc i zabytków. Które są najciekawsze? Sprawdź co warto zobaczyć w Tarnowie.

Co warto zobaczyć w Tarnowie? – Zabytki!

Tarnowskie stare miasto zwane jest „perłą polskiego renesansu”. Piękny rynek okalany przez wzniesione głównie między XVI a XVIII wiekiem kamienice to malowniczy obraz architektury tamtego okresu. Na rynku możemy podziwiać piękny ratusz z wieżą, który pierwotnie był budowlą gotycką, jednak przez liczne pożary i niszczenie ostatecznie przybrał formę renesansową, murowaną. Oprócz spaceru z podziwianiem pięknej architektury polecamy odwiedzenie pobliskich kawiarenek i knajp, gdzie można zjeść pyszne lokalne dania oraz ciasta.

Jeśli o gotyckich zabytkach mowa, Tarnów ma bardzo reprezentatywną świątynię, dokładnie Bazylikę Katedralną. W budynku możemy zobaczyć nagrobki rodu Tarnowskich oraz Ostrogskich.  To właśnie Pomnik Nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej uważa się za najpiękniejszą rzeźbę kobiety doby renesansu. Pomnik Jana Tarnowskiego i syna mierzy aż prawie 14 metrów wysokości. To bardzo monumentalne dzieło.

Rozrywka

Odbiegając od zabytków i zbierania informacji o historii miasta wybierz się do nowej atrakcji – Escape Roomu! Jedyne takie miejsce w Tarnowie, masz 60 minut na rozwiązanie łamigłówek i wydostanie się z pokoju. Challenge Exit Room to trzy różne pomieszczenia, zabawa dla dużych i małych również! Miejsce przyjazne jest rodzinom, dlatego warto je odwiedzić z pociechami.

warto zobaczyć escape room w Tarnowie

W ścisłym centrum, przy rynku, zajrzyj do Muzeum Etnograficznego. To również okazja nie tylko do poznania historii, ale również do ciekawego spędzenia czasu. Budynek muzeum to XVIII-wieczny zajazd z karczmą.  Obiekt od razu rzuca się w oczy.  Wystawy muzealne znajdują się w budynku, jak i na terenie tuż za nim. Przed przybyciem warto sprawdzić, co w danym czasie oferuje muzeum.

Przyroda

Tarnów to również piękna przyroda. Tutejsze parki zachwycają zielenią, a letnie upały można spędzić nad wodą, na przykład przy kąpielisku w obszarze zbiorników wodnych Dwudniaki. Tarnów na swoim terenie ma również Rezerwat Przyrody Debrza, pod którego ochroną jest starodrzew dębowo – lipowy.

Tarnów to naprawdę urokliwe miasto przepełnione historią. To idealne miejsce na wycieczkę, gdyż do zobaczenia jest naprawdę wiele, od przyrody, przez piękne zabytki, aż po zupełnie nowe atrakcje. Oddaj się czarowi tego miejsca i odwiedź je przy najbliższej okazji. Mamy nadzieje, że nasz wpis podpowiedział Ci co warto zobaczyć w Tarnowie.

krakspot