Nauka czytania, czyli jak pomóc dziecku czytać

W życiu każdego dziecka przychodzi czas, kiedy oglądanie obrazków w książkach i słuchanie czytania mamy nie wystarcza, aby zaspokoić ciekawość. Dzieci chcą same odkrywać zapisane słowa, a z czasem staje się to ich powinnością. Ta umiejętność nie jest jednak najprostsza, dlatego to na barkach rodziców najczęściej leży zadanie, jak nauczyć dziecko czytać.

Warto na początek wspomnieć, iż część dzieci załapie czytanie w bardzo szybkim tempie. Jednak może się zdarzyć, że pociecha będzie mieć ogromny problem z czytaniem pełnym zdań. Dlatego najważniejsza zasada to mieć ogrom cierpliwości i spokoju. Trzeba pamiętać, iż do wyrobienia nawyku płynnego czytania może minąć nawet rok. Dziecko nie może czuć presji i poczucia, że zawodzi rodziców. Zamiast wmawiania braku postępu lepiej przyjąć metodę pochwał, porad oraz powtarzania jednej czytanki przez dłuższy okres czasu. Dziecko z czasem będzie czytało słowa i kombinacje liter na pamięć, co przełoży się na skojarzenie ich w kolejnej czytance. Jednak przymuszanie i zbyt długie czytanie nie jest zdrowe, więc najlepiej wydzielić czas na naukę, który nie powinien przekraczać więcej niż pół godziny za jednym razem. Warto również prosić dziecko o wyrywkowe czytanie nazw produktów codziennego użytku, takich jak jedzenie, reklamy w telewizorze lub napisy przy ulicach.

Na początku może się wydawać, iż dziecko nie postępuje w nauce. Dlatego początki są niezwykle ważne z aspektu psychicznego. Im więcej wsparcia dziecko dostanie, tym bardziej będzie wierzyć w siebie i swoje możliwości.

tulanki.pl

krakspot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.