Szkolenia dla firm – co i jak w Krakowie?
Data publikacji 4 czerwca 2019W każdej instytucji prędzej czy później zachodzi potrzeba by przeszkolić pracowników. Aby ustrzec się przed zaskoczeniem spowodowanym spadkiem efektywności, można odpowiednio wcześniej zbadać czy nasza firma potrzebuje szkoleń i jakiego typu.
Jak należy przeprowadzić szkolenie?
Pierwszym punktem do przeprowadzenia szkoleń, jest zapoznanie się z ofertą zewnętrznych firm oferujących takie usługi. Kolejny to zrobienie badań wśród pracowników na każdym szczeblu czy czują potrzebę by uzupełnić swoją wiedzę i z jakiej dziedziny. A przede wszystkim musimy sprawdzić czy istnieje „luka kompetencyjna” i trening będzie najlepszym sposobem na naprawę obecnej sytuacji. Na przykład jeśli sprzedajemy mniej, nasze produkty ą z jakiegoś powodu gorsze lub po prostu konkurencja nas wyprzedza. Całkiem możliwe, iż wina leży w kiepskiej motywacji (Sugerowane sprawdzenie premii czy nie są zbyt niskie lub zostały błędne przyznane nie efektywnym pracownikom), nie posiadamy odpowiednich narzędzi lub te które posiadamy są niewystarczające (zainwestowanie w materiały promocyjne, aktualizacja oprogramowania, więcej stanowisk pracy, etc.). Kiedy już zdecydujemy się na przeprowadzenie szkolenia, trzeba wybrać komu i w jaki sposób będziemy podnosić kompetencję.
Najpopularniejsze są szkolenia miękkie dla szeregowych pracowników biurowych, kolejne to menedżerskie a na końcu z obsługi konkretnego uradzenia czy programu. W miarę możliwości należy przeprowadzać zajęcia na terenie zakładu. W przypadku, gdy nie jest to możliwe starajmy się znaleźć lokalizację do której wszyscy będą mieli w miarę dobry dojazd. Ważny jest także termin należy unikać dat typu 23 grudnia, 2 maja, itd. Ostatnim krokiem jest dobre dobranie trenera. W tym celu można chodzić na otwarte pokazy jako wolny słuchacz do ośrodków szkoleniowych.
Szkolenia dla firm – Podsumowanie
Niektóre firmy nie doceniają szkoleń jako inwestycji w zasoby ludzkie Czasem boją się, że pracownicy po zdobyciu wiedzy / umiejętności odejdą do innego pracodawcy. Czasem po prostu uważają, iż pracownik ma obowiązek zdobywać wiedzę samemu. Oba te twierdzenia są wprowadzaniem całej firmy w błąd. Pracownik ma swoje życie, obowiązki i nie zawsze ma możliwość dokształcania się samodzielnie i to z zakresu korzystnego dla przedsiębiorstwa. Poza tym łatwo się zabezpieczyć przed zwolnieniem się pracownika, poprzez umowę w ramach której poniesie on koszty szkolenia. Istnieją też oczywiście inne korzyści takie jak lepsza integracja w zespole czy szefa z podwładnymi. Dlatego jeśli mamy taką możliwość powinniśmy zadbać o rozwój pracowników i przedsiębiorstwa.